Kök hücreyle işlevsel yumurta

Bilim insanları, laboratuvarda elde ettikleri suni yumurtadan sağlıklı yavrular doğmasını sağladı. Yöntem, bebek sahibi olamayanlar ve genetik hastalıkların tedavisine umut oldu

Kök hücreyle işlevsel yumurta
Japon bilim insanları, tamamen laboratuvar ortamında üretilen suni yumurtalardan yavru fareler elde etmeyi başardı. Kyuşu Üniversitesi araştırmacıları, yetişkin bir farenin kuyruğundan aldıkları deri hücrelerinden önce olgunlaşmamış kök hücre elde etti.

KALİTE ARTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR
Daha sonra bu kök hücreleri yumurtaya dönüştüren bilim insanları, suni yumurtaları laboratuvar ortamında dölledi ve dişi farelerin rahmine yerleştirdi. Laboratuvar ortamında elde edilen yumurtalardan doğan bebek farelerin, son derece sağlıklı olduğu ve üreyebildiği belirtildi. Kyuşu Üniversitesi Gelişimsel Kök Hücre Biyolojisi Bölümü'nden Prof. Dr. Katsuhiko Hayashi, "İlk kez kök hücrelerden işlevsel yumurta elde ettik. Şimdi çalışmalarımızı bu yapay yumurtaların kalitesi üzerinde yoğunlaştıracağız. Bu tür bir kalite kontrolü, yöntemin gelecekte insanlar üzerinde uygulanmasına katkıda bulunacak" dedi. Yöntemin, gelecek yıllarda bebek sahibi olamayan çiftler ve genetik hastalıkların tedavisi için yeni bir umut kaynağı olması bekleniyor. Bilim insanları, daha önce de olgunlaşmamış embriyo kök hücreleri kullanarak laboratuvar ortamında sperm elde etmeyi başarmıştı. Araştırma "Nature" dergisinde yayımlandı.
BİZE ULAŞIN