Boğaz'ın prensi lüfer döndü

İstanbul Boğazı'nda yok olma noktasına gelen lüfer balığı, avlanma yasağının doğru denetimiyle bu yıl tezgahlarda yerini almaya başladı.

Boğaz'ın prensi lüfer döndü

İstanbul Boğazı ile özdeşleşen ve 'Boğazın Prensi' diye anılan ve geçen yıl tükenme noktasına gelen lüfer balığı, başlatılan kampanyalar ve sıkı denetimler sayesinde yeniden sık görülmeye başladı. 2010'da Fikir Sahibi Damaklar'ın başlattığı "İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın" ve Greenpeace'in "Seninki Kaç Santim?" kampanyaları sonrası avlanma boyu 14 cm'den 20 cm'e çıkartılan lüferin son olarak avlanma boyu 18 cm'e düşürüldü.

Bununla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da Karadeniz ve Marmara'da lüferin azalması üzerine lüfer balığın yavrusu olan Defneyaprağı ve Çinekop avcılığı ve satışını yasakladı.

''YASAK AVLANAN BALIKÇILARA ENGEL OLUNSUN''

Uygulamalar sonuç verdi ve İstanbul Boğazı lüfere kavuştu. Beşiktaş Balık Pazarı'nda tezgahlara düşen lüfer balığı için balıkçılar, "Lüfer geçen yıl neredeyse hiç yoktu ancak bu sezon biraz daha bol. Avlanma yasağının uygulanmasında da bunun etkisi var'' dedi. Bakanlığın sıkça denetim yaptığını söyleyen balıkçılar, ''Denetime geldiklerinde balıkları tek tek ölçüyorlar. Her balığın boyut olarak bir limiti var. Eğer balıklar limitin altındaysa ceza kesiyorlar. Ama yanlış balık avlanmanın önüne bize ceza keserek geçemezler. Öncelikle yanlış ve yasak avlanan balıkçılara engel olunmasının gerek'' diyor.

''BÖYLE GİDERSE LÜFER BALIĞINI BİR DAHA GÖREMEYECEĞİZ''

İstanbul Boğazı'nda çocukluğundan beri balık tutup sattığını söyleyen Ahmet Turgut, "Lüferin şu an olmamasının ve olan balığın da pahalı olmasının (30-35 TL) nedeni henüz ufakken bunları çinekop (lüferin yavrusu) halinde yakalamaları. Trol avlanma dediğimiz yasak olan avlanma yaparak denizin dibini kazımaları. Bu avlanmayla yavru balıkları toplayıp yuvalarını dağıtıyorlar. Av yasağı döneminde ya da normalde avlanması yasak olan balıkları yavru, yumurta demeden hepsini bu teknelerle topluyorlar." diye konuştu.

İSTANBUL BOĞAZI'NIN SİMGESİ

Geçen yıl lüfer balığının Boğaz'da neredeyse hiç olmadığını söyleyen Turgut, ''Bu yıl uygulanan yasaklarla lüfer balığının Boğazlar'daki varlığı için biraz ışık gözüküyor. Çok lezzetli bir balık olan lüfer boğazın kralıdır ve onun üzerinde dünyada bir balık yoktur. İstanbul Boğazı'nın bilinen ve anılan tek balığı lüferdir. Boğazda hangi balık yenir dendiği zaman akla lüfer gelir. Ancak böyle giderse 3-5 yıla kalmadan belki lüferi bir daha göremeyeceğiz'' dedi.

Furkan KARA/SABAH

BİZE ULAŞIN