Meteor yağmuru ne zaman saat kaçta izlenecek - Türkiye'den izlenecek mi

Meteor yağmuru milyonlarca insan tarafından merakla beklenirken akıllarda kala soruları bu başlık altında derledik. Orionid meteor yağmuru ne zaman izlenebilecek? Orionid meteor yağmuru Türkiye ve çevresinde izlenebilecek mi? Bu soruların cevaplarını ayrıntılarda bulabilirsiniz. İşte meteor yağmuru ne zaman ve nasıl izlenir? sorusunun cevabı...

Meteor yağmuru ne zaman saat kaçta izlenecek - Türkiye'den izlenecek mi

Milyonlarca insanın merakla beklediği Orionid meteor yağmuru ne zaman ve saat kaçta izlenecek? Heyecanla bekleyen ve meteor yağmurunu izlemek isteyen insanlar saat kaçta gözlemleyecek? Orionid meteor yağmuru ne zaman saat kaçta? Merak edilen tüm soruların cevabını sizler için derledik. İşte Orionid meteor yağmuru ne zaman izlenecek sorusunun cevabı...

METEOR YAĞMURU NE ZAMAN İZLENECEK?

21 - 22 Ekim tarihlerinde saat 23.00'den sonra doğu yönünde gökyüzünde birbirlerine yakın, belirgin bir şekilde üst üste dizilmiş üç yıldız bulunur. Bu yıldızları bulduktan sonra onların batı yönüne doğru baktığınızda onlardan daha kuvvetli bir şekilde parıldayan kızıl bir yıldız görürsünüz. Bu yıldız Avcı Takımyıldızı'nın en parlağı olan Betelgeuse yıldızıdır.

Orionidler'in dağıldığı nokta yaklaşık olarak Betelgeuse yıldızının bulunduğu bölgedir. Ama meteorlar bu bölgede her tarafa doğru yayıldığından gökyüzünün her yerinden Orionidler'i görebilirsiniz.

ORİONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Her yıl Ekim ayında yaşadığımız Orionid yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biri. İsmini Orion (Avcı) takımyıldızından geliyorlarmış gibi görünmelerinden alıyor. Gece 01.00 ile 04.00 saatleri arasında net bir şekilde görülebiliyor. Gökyüzünde kayan yıldız görmek isteyenlerin şansının en yüksek olacağı tarihler 20 ve 22 Ekim tarihleri.

Diğeri olan Eta Akuarid yağmuru (Kova takımyıldızından geliyor gibi görünürler) ise Mayıs'ta oluyor. En son 1986'da gördüğümüz Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlıyor. Dünya'dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı olacak.

BİZE ULAŞIN