Darp edilen mühendis hayatını kaybetti

Rumelifeneri’nde tekneleri denetlerken bir balıkçının saldırısıyla ağır yaralanan su ürünleri mühendisi, yaşama 15 gün tutunabildi

Darp edilen mühendis hayatını kaybetti

Balıkçı teknelerini denetlemek için gittiği Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı'nda bir balıkçının saldırısı sonucu düşerek ağır yaralanan su ürünleri mühendisi Mehmet Özdinar 15 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda çalışan 32 yaşındaki Mehmet Özdinar'ın ölümüne neden olan balıkçı Kemal Uçar, tutuksuz yargılanıyordu. Yüksek lisansını Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü'nde yapan ve 3 yıldır İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri şubesinde çalışan 32 yaşındaki Mehmet Özdinar, 7 Ekim'de iki arkadaşıyla birlikte Rumelifeneri Balıkçı Barınağı'na görevli olarak gitmişti. Türkiye İstatistik Kurumu'na gerekli balıkçılık bilgilerini toplamak için tekneleri dolaşırken Kemal Uçar adlı balıkçının sert şekilde ittiği genç su ürünleri mühendisi kafasını beton zemine çarparak ağır yaralanmıştı. 15 gündür Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veren Özdinar önceki gün hayatını kaybetti. Gözaltına alınan trol teknesi sahibi Kemal Uçar ise mahkemeden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

"BALIK PARASIYLA OĞLUMU BÜYÜTTÜM"
Babası Osman Nuri Özdinar, 55 yıllık balıkçı olduğunu ve tek oğlunu denizden kazandığı parayla okuttuğunu belirtti. Baba Özdinar, "Oğlum çok idealist ve mesleğini özveriyle yapan bir su ürünleri mühendisiydi. Güçlükle okuttum ve milletimize faydalı bir insan olması için çabaladım. Kanunlara uymayan bir balıkçının kurbanı oldu. Benim hayat umudum, yaşama sevincimi öldürdüler. Suçlular mutlaka cezalandırılsın" dedi. Geleneksel Balıkçılığı Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Gedikli ise, "Türkiye, balıkçılıkta dönüşüm yaşamaya çalışıyor. Bazı balıkçılar ise kurallar ve yasalara uymamak için çabalıyor. Bu balıkçılar üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve bilim insanlarının balıkçılığı konuşmasını bile istemiyor. Sorumlular cezalandırılmazsa başka canlar da katledilecektir" dedi. Mehmet Özdinar'ın cenazesinin bugün öğle namazının adından Kartal Merkez Camisi'nden kaldırılacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN