Eren’e annesi ikinci kez hayat verdi

Seher Duman, ilk bebeğini 21 günlükken genetik bir böbrek hastalığı yüzünden kaybetti. Aynı sendromla doğan Eren’i yaşatmak isteyen geç anne bir böbreğini oğluna verdi

Eren’e annesi ikinci kez hayat verdi

Balıkesir'de yaşayan Selim ve Seher Duman çiftinin 1 yaşındaki bebeği Eren'in yaşam mücadelesi doğar doğmaz başladı. Minik Eren, henüz 21 günlükken ölen kız kardeşinin yakalandığı 'konjenital nefrotik sendrom' adlı böbrek hastalığı ile dünyaya geldi. İdrarında yüksek miktarda protein kaçağı tespit edilen Eren'in hastalığı teşhis edildi. Bir çocuklarını bu hastalık nedeniyle kaybederek acı bir tecrübe yaşayan Duman çifti, Eren'in de aynı hastalığa yakalandığını öğrenince yıkıldı.

'YAŞAMAZ' DEDİLER
Doktorların 'yaşama şansı çok az' sözlerine karşın aile mücadele etmekte kararlıydı. Öncelikle Eren'in böbrek nakli yapılabilecek boya ve kiloya ulaşması beklendi. 1 yıl boyunca haftada üç gün İzmir ve Bursa'daki hastanelere gidildi. Eren 1 yaşında 9 kilogram ağırlık ve 57 cm boya ulaştı. Annesinin böbreği uyumlu çıktı. Memorial Şişli Hastanesi'nde nakil işlemleri başladı. 3 ay önceki operasyonla annesinden alınan sol böbrek Eren'e nakledildi. Minik yavru, adeta yeniden doğdu. Eren'in ailesi de onunla beraber hayata gülümsemeye başladı. Seher Duman, "Doktor bana 'Bu bebeğe bağlanmayın. Bu hastalıkta yaşaması zor' dedi. Allah'a şükürler olsun, bu kez yavrumu bana bağışladı" dedi.

BİZE ULAŞIN