Süper kahramanlar radyoterapide

Kanserli çocukların kâbusu radyoterapi seansları İstanbul’da bir sağlık merkezinde ‘oyuna’ dönüştü. Çizgi film karakterleri ile süslenen maskeleri takan çocuklar ürkütücü cihazlarda ‘kahramana dönüşmek’ için dakikalarca hareketsiz bekleyebiliyor

Süper kahramanlar radyoterapide

Yetişkinlerin bile dayanmakta zorlandığı kanser tedavileri çocuk hastalar ve aileleri için aşılması gereken çok sayıda problemi de beraberinde getiriyor. Radyasyon onkolojisi tedavisinde girmek zorunda olan çocuklar için en zorlu süreçlerden biri uzun süre hareketsiz kalmalarını gerektiren cihazların içine girebilmek. Hem hareketsiz durmak hem cihaz korkusuyla mücadele etmek kanserle direnci düşen minik bedenlere büyük yükler yüklüyor. İstanbul'daki Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Fizikçisi Hande Baş Ayata'nın tasarladığı rengârenk maskeler ve yine Anadolu Sağlık Merkezi Radyoterapi Teknisyeni Figen Mollaoğlu'nun yarattığı birbirinden eğlenceli oyunlar ile çocuklar, Radyasyon Onkolojisi Bölümü'nden çıkmak istemiyor. Ayata, file şeklinde yüzü kaplayan ve korkutucu görünen bu maskeleri resim yeteneği sayesinde çocukların en sevdiği çizgi film kahramanlarına dönüştürdü. Normalde 2 dakika dahi hareketsiz durmakta zorlanan 4-5 yaşlarındaki çocuklar bile bu maskeleri takıp 10-15 dakika hiç kıpırdamadan cihazda yatmaya başladı. Ayata, "Her tedavi öncesi çocuklarla konuşup, en sevdikleri çizgi film kahramanlarını öğreniyorum. Erkekler genelde Örümcek Adam, kızlar da Pamuk Prenses ya da Hello Kitty'yi sevdiklerini söylüyorlar. Sonrasında bu kahramanların resmini maskelerin üzerine çiziyorum ve sevdikleri kahramanın maskesini takmak, cihaza girmek için can atıyorlar. Örümcek Adam'a ya da Pamuk Prenses'e dönüştüklerini hayal ediyorlar. Böylece bizim işimiz de kolaylaşıyor, onlar da mutlu oluyor" dedi. Figen Mollaoğlu ise çocukları radyoterapi öncesi oyunlarla cihaza girmeye ikna ediyor. Tekerlekli sandalyelerle yarış yaptırıp maskesini ilk takana ve cihaza ilk girene sürprizler hazırlayan Mollaoğlu, minik hastalara cihazın hangi düğmesine ne zaman basılacağını bile öğretmiş. Eğlenerek terapiyi tamamlayan minikler özel tasarım maskelerini evlerine götürmeyi de ihmal etmiyor.

HELLO KİTTY'Yİ GÖRDÜ BANA SIMSIKI SARILDI
Maske fikrinin bölüm olarak herkesin ortak fikri olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Fizikçisi Hande Baş Ayata "Bir kız hastamızı hiç unutmam. Hello Kitty maskesi istemişti benden. Birkaç gün gecikti maskeyi yapmam. Her geldiğinde 'Bugün de mi yok maskem?' diyerek üzülüyordu. Birkaç gün sonra maskeyi getirdiğimde çok sevinmişti. Bana sımsıkı sarıldı, uzun süre bırakmadı. Ailesi nasıl teşekkür edeceğini bilemedi. Tedaviden korkan çocuk, tedavinin hiç bitmesini istemedi" dedi.

MASKEYİ TAKIP ŞARKI SÖYLÜYOR
5 yaşındaki Helen Yılmazcan'ın soldaki fotoğrafı merkeze ilk geldiğinde çekildi. Sağdaki fotoğrafı ise en sevdiği çizgi film kahramanı Masha'lı maskesine kavuştuktan sonra... Babası Eser Yılmazcan küçük Helen'in beynindeki tümörün çok riskli bir bölgede olduğunu anlattı. Helen'in eğlenceli ve hayat dolu bir kız olduğunu söyleyen baba Yılmazcan, "Helen maskeyi takarken ilk başta biraz tedirgin oluyor ama daha sonra hiç kıpırdamadan duruyor, bize maskeyi taktıktan sonra şarkı söylediğini anlattı" dedi.

BİZE ULAŞIN