Yarım asırlık hayal gerçek oluyor

Kocaeli’nde turistlerin İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları’nın zirvesine ulaşmasını sağlayacak teleferik projesinin ihale dosyası hazırlandı

Yarım asırlık hayal gerçek oluyor
Sanayi kenti Kocaeli'nde Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak teleferik projesinde ihale sürecine girildi. İlk kazmanın 2017'nin başında vurulması ve 1.5 yılda bitirilmesi planlanan projenin ilk etabı tamamlandığında bölgeye gelen turistler, Sapanca Gölü ile İzmit Körfezi'ni aynı anda izleyerek bin 700 rakımlı Samanlı Dağları'nın zirvesine seyahat edecek.
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, teleferik projesinin bölge halkının 45-50 yıldır hayalini kurduğu bir proje olduğunu söyledi. Proje sayesinde turist sayısının artacağını dile getiren Üzülmez, ihale dosyası hazırlanan teleferik projesini 2 etaplı olarak planladıklarını söyledi. Üzülmez "İlk etapta Derbent Mahallesi'nin üzerinde, çok güzel bir alanda Körfez ve Sapanca Gölü manzaralı yerde 5 yıldızlı bir otel ile teleferiğin ayağı kurulacak. İnsanlar, oradan yaklaşık 4.7 kilometrelik teleferik hattıyla Kartepe'nin zirvesindeki Kuzuyayla'ya gidebilecek. Seka Kampı'ndan başlayıp, Sapanca Gölü üzerinden geçerek Derbent'e uzanan ikinci etabımız ise 4.5 kilometre uzunluğunda olacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN