Yarın okullar tatil mi? (MEB açıklaması - son durum)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na sayılı günler kala öğrencilerin gözü MEB''den yapılacak açıklamaya çevrildi. Yarın okullar tatil olacak mı? 28 Ekim Cuma günü okullar tatil edildi mi? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. İşte yarın okullar tatil mi sorusunun cevabı...

Yarın okullar tatil mi? (MEB açıklaması - son durum)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na sayılı günler kala öğrencilerin akıllarında ''yarın okullar tatil mi?'' sorusu var. Öğrencilerin gözü MEB'den gelecek olan açıklamaya çevrilirken 28 Ekim günü okulların yarım gün tatil olması bekleniyor. Yarın okullar tatil mi? başlıklı haberimizin detaylarını inceleyerek son durumdan haberdar olabilirsiniz.

29 Ekim cumhuriyet bayramı sebebiyle 28 Ekim Cuma'nın tatil olması bekleniyor.

Yönetmeliğe göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim'de saat 13.00 itibari ile başlıyor. MEB'den resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 28 Ekim'in bu sene de yarım gün olması bekleniyor.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TATİLİ İÇİN YÖNETMELİK NE DİYOR?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde 28 Ekim günü saat 13:00'ten resmi tatil başlar ve 29 Ekim günü devam eder. Önceki yıllarda da uygulandığı 28 Ekim Cuma yarım gün ve 29 Ekim Cumartesi tam gün tatil olması bekleniyor. Bu yıl kafaları karıştıran konu ise 29 Ekim'in Cumartesi gününe denk gelmiş olması. MEB tarafından henüz resmi bir açıklama olmamasına karşın 28 Ekim Cuma günün yarım gün tatil olması bekleniyor..

Önceki senelerde MEB tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim ise tam gün tatil ilan edilmişti. Yine aynı şekilde MEB tarafından böyle bir açıklama yapılması bekleniyor.

2017 YILI RESMİ TATİLLER

• Yilbasi: 1 Ocak 2017 Pazar

• Ulusal egemenlik ve çoçuk bayramı: 23 Nisan 2017 Pazar

• Emek ve dayanişma günü: 1 Mayıs 2017 Pazartesi

• Atatürkü anma gençlik ve sporbayramı: 19 Mayıs, 2017 Cuma

• Ramazan Bayramı Arifesi: 1/2 Gün – 24 Haziran 2017 Cumartesi

• Ramazan Bayramı – 1. Gün: 25 Haziran, 2017 Pazar

• Ramazan Bayramı – 2. Gün: 26 Haziran 2017 Pazartesi

• Ramazan Bayramı – 3. Gün: 27 Haziran 2017 Salı

• Zafer Bayramı – 1 Gün: 30 Ağustos 2017 Çarşamba

• Kurban Bayramı Arifesi: 1/2 Gün – 31 Ağustos 2017 Perşembe

• Kurban Bayramı – 1. Gün: 1 Eylül 2017Cuma

• Kurban Bayramı – 2. Gün: 2 Eylül 2017 Cumartesi

• Kurban Bayramı – 3. Gün: 3 Eylül 2017 Pazar

• Kurban Bayramı – 4. Gün: 4 Eylül 2017 Pazartesi

• Cumhuriyet Bayramı: 1,5 Gün – 28 Ekim 2017 Cumartesi– 29 Ekim 2017 Pazar

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI.. CUMHURİYETİN İLANI

Mustafa Kemal Paşa, daha Erzurum Kongresi sırasında, zaferden sonra hükümet şeklinin cumhuriyet olacağını söylemişti. 23 Nisan 1920'den beri Türkiye'yi idare eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, millî egemenlik esasına dayanıyordu. Bu, adı konulmamış bir cumhuriyet yönetimiydi. 20 Ocak 1921 tarihli anayasada "Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir." deniliyordu. Bu, yeni rejimin ilân edilmemiş bir cumhuriyet olduğunu gösteriyordu.

Cumhuriyetin ilânının önündeki en büyük engel saltanattı. 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla bu engel aşıldı.

Millî Mücadele'nin zaferle sonuçlanmasında tarihî bir görev yapan birinci dönem TBMM üyeleri, yeni seçim kararı alarak dağıldı (l Nisan 1923). Yeni seçimlerin yapılmasından sonra TBMM ikinci dönem çalışmalarına başladı. Yeni kurulan meclis, Lozan Barış Antlaşması'nı onayladı. Böylece millî bağımsızlık tam olarak gerçekleşmiş oldu.


23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığı sırada yeni Türk devletinin adı henüz konulmamıştı. Hükümet, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti adını taşıyor, meclis başkanı hükümet başkanlığı da yapıyordu. Bu sistem içinde devlet başkanlığı boş görünüyordu. Şimdi, yürürlükte olan siyasî rejime uygun devlet şeklini bulmak zorunlu hâle gelmişti. Millî Mücadele Dönemi'ndeki, olağanüstü şartların bir ürünü olan meclis hükümeti sistemi de artık işlemez olmuştu. Bu sistemde, Bakanlar Kurulunun her üyesi için ayrı ayrı oylama yapılırdı. Bu durum ise hükümet kurulmasını zorlaştırıyordu.

25 Ekim 1923'te hükümetin istifasıyla bir bunalım ortaya çıktı. Bu olay Mustafa Kemal Paşaya, cumhuriyeti ilân etmek için beklediği fırsatı verdi. 28 Ekim 1923 akşamına kadar hükümetin kurulamaması üzerine, Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü'nde arkadaşlarına "Yarın cumhuriyeti ilân edeceğiz." diyerek fikrini açıkladı. O gece İsmet Paşa ile birlikte 1921 Anayasası'nın bazı maddelerini değiştiren kanun tasarısını hazırladı. "Türkiye Devleti'nin hükümet şekli cumhuriyettir." hükmünün yer aldığı tasarı üzerinde TBMM'de yapılan konuşmalardan sonra cumhuriyetin ilânı kabul edildi. "Yaşasın cumhuriyet!" sesleri arasında alkışlarla cumhuriyet ilân edildi (29 Ekim 1923).

Bundan sonra Cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi. Yapılan gizli oylamada 158 milletvekilinin tamamının oyunu alan Gazi Mustafa Kemal Paşa, TBMM tarafından yeni Türk devletinin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Bunun üzerine kürsüye gelen Mustafa Kemal, yaptığı konuşmasını "Türkiye Cumhuriyeti mesut, başarılı ve muzaffer olacaktır." sözü ile bitirdi. Böylece devletin adı ve rejimiyle ilgili tartışmalara son verildi. Devlet başkanlığı konusu çözüme kavuştu. Hükümetin kurulma şekli yeniden düzenlendi. Buna göre; cumhurbaşkanı başbakanı atayacak, başbakan da bakanlarını seçip cumhurbaşkanının onayına sunacaktı. Bu uygulamayla, meclis hükümeti sistemi yerine parlamenter rejime geçilmiş oldu. İlk hükümeti kurmakla İsmet Paşa görevlendirilmişti. Böylece Türk Milleti'nin tarihinde yeni bir devir açılıyordu.

Türk milletinin yapısına en uygun idare şekli olan cumhuriyet rejimine sahip çıkmak ve onu yaşatmak, hepimizin başlıca vatandaşlık görevidir.

BİZE ULAŞIN