Ayrı ayrı hayallerinin peşinde...

Türkiye’nin ameliyatla ayrıldıktan sonra yaşayan ilk yapışık Siyam ikizleri, üniversite sınavına hazırlanıyor. Sema Nur’un hayali ana sınıfı öğretmenliği. Seda Nur ise tarih öğretmeni olmak istiyor

Ayrı ayrı hayallerinin peşinde...
Onlar, karın ve göğüs bölgesinden yapışık olarak dünyaya gelen, Türkiye'de ameliyatla ayrıldıktan sonra yaşayan ilk yapışık Siyam ikizleri Seda Nur ile Sema Nur... 18 yaşındaki iki genç kız, şimdi üniversite sınavına hazırlanıyor. Sema Nur'un hayali ana sınıfı öğretmeni olmak. Seda Nur'unki ise tarih öğretmenliği.

'HAYAL BİLE EDEMİYORUM'
Doğumda bile ayrılmayan yollarını ilk kez 4 yıl önce TEOG sınavı ayıran Sema Nur ve Seda Nur kardeşler ayrı ayrı hayallerinin peşinde. "Yapışık doğduğumuzu hayal bile edemiyorum" diyen Seda Nur, "Eskiden, ikizimin duygularını hissederdim. Şimdi azaldı" diyor. Sema Nur ise tam tersini söylüyor: "Ben hâlâ hissediyorum. O üzülse ben de üzülüyorum."

11 AY HASTANEDE
Tekstil firmasında çalışan Hasan ve Kezban Alkan çiftinin Siyam ikizleri, 22 Temmuz 1999'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde göğüsten göbeğe kadar yapışık halde doğdu. 5 kilo olan bebekler, doğumdan sonra 11 ay hastanede yaşadı. O dönem Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Daver Yeker ve ekibi 13 Haziran 2000'de ikizleri ayırmak için ameliyat etti. Zor bir operasyondu; 10 saat 45 dakika sürdü. Birbirlerinden ayrılan ikizler, 2 ay sonra taburcu oldu.

İLK AYRILIK LİSEDE
Türk tıp literatürüne ilk başarılı yapışık ikiz ayırma ameliyatı olarak geçen operasyon, dünya ve Avrupa çocuk cerrahisi kongrelerinde bildiri olarak sunuldu. Şimdi ise kocaman iki genç kız olan Sema Nur ve Seda Nur, lise son sınıf öğrencileri. 4 yıl önce TEOG sınavında Seda Nur, Güngören Anadolu Lisesi'ni, Sema Nur ise Cemil Meriç Anadolu Meslek Lisesi'ni kazandı. Bu ilk ayrılıklarıydı. Okulları ile birlikte hayalleri de birbirinden ayrıldı.ÇOK ZORLANDIK AMA BAŞARDIK
Seda Nur: Nasıl yapışık doğmuşuz? Hayal bile edemiyorum. Fotoğraflarımıza bakınca, 'nasıl zor, nasıl stresli görünüyor' diyorum. İlk defa lisede ayrıldık. Çok zorlandık. Çok ağladık ama başardık. Eskiden birbirimizsiz hiç duramazdık. Hatta uzaktan bile olsa ne hissettiğimizi anlardık. Onun canı yansa benim canım yanardı. O ağlasa ben de ağlardım. Ama ergenlik döneminde büyü bozuldu. Artık ben ikizimin duygularını çok hissetmiyorum. Bu yıl üniversite sınavına gireceğiz.

Sema Nur: Kardeşimin duygularını az da olsa hâlâ hissediyorum. O üzülse ben kilometrelerce öteden hissediyorum. Çocuk gelişimi bölümünde okuyorum. Ana sınıfı öğretmenliği için okulumda staj görüyorum.

Anne Kezban Alkan: Kızlarım yapışık olarak doğduklarını hayal bile edemiyor ama hala Cerrahpaşa'da doktorlar tarafından yakından izleniyorlar. Diş çektirmek için bile hastaneye gitsek, doğum dosyaları ortaya çıkıyor. Her şeyleri inceleniyor.
BİZE ULAŞIN