Doğuştan katarakt!

Yıllardır yüzde 80 görme kaybıyla yaşayan Reyhan Mantar’ın katarakt olduğu 69 yıl sonra anlaşıldı. Reyhan teyze, akıllı lensle yıllar sonra güneşi gördü

Doğuştan katarakt!
Çorum'da yaşayan Reyhan Mantar, 20 binde bir görülen doğuştan katarakt hastalarından biri. Doğumundan itibaren sol gözünde katarakt vardı. İlk fark edilense, şaşılık oldu. İlkokul öğretmeni, 7 yaşındayken sorunun sadece şaşılık olmadığını görme problemi de olduğunu fark etti. Doktorların kapısını çaldı ama bir türlü sonuç alamadı. Şiire ilgi duyan ve kitap okumayı çok seven Reyhan Muhtar ile sürekli "şaşı" denilerek dalga geçiyordu. Mantar'ın katarakt olan ve sadece yüzde 20 gören gözü, iki yıl önce iyice rahatsızlık vermeye başladı. Sağlıklı olan sağ gözünde göz kuruluğu, ardından da yakın görme sorunu baş gösterdi. Göz pınarı delindi ama yine de gözü iyileşmedi. Bu kez de sağ gözü, yaştan kaynaklı katarakt oldu.

'GÜNEŞE KAVUŞTUM '
Evlendiği Duran Mantar, eşinin sorununu çözmek için hastane hastane dolaştı. Son olarak Ankara İlgi Göz Hastanesi'nden Op. Dr. Serhan Gazyağcı'ya başvurdular. Reyhan teyzenin her iki gözünde katarakt saptandı. Cerrahi uygulamayla gözlere akıllı lens yerleştirildi. Katarakt temizlendi. Görme sorunu da çözüldü. Artık rahatlıkla kitap okuyacağı ve gözlük kullanmayacağı için çok mutlu olan Reyhan Mantar, "69 yıl sonra beni güneşe çıkarttınız" dedi.
BİZE ULAŞIN