Kar ve soğuklar yüzünü gösterdi

Türkiye, yine kar yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına girdi. İstanbul’da havayolu şirketleri 478 seferini iptal etti. Bolu, Zonguldak, Bartın, Ankara ve Sivas’ta sürücüler zor anlar yaşadı

Kar ve soğuklar yüzünü gösterdi
İstanbul'da dün sabah saatlerinde sulu kar şeklinde başlayan yağış, öğleden sonra yerini kara bıraktı. Kentin özellikle batı bölümünde özellikle etkili olan kar yağışı akşam saatlerinde şiddetini artırdı. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışıyla birlikte hava sıcaklığı yaklaşık 7 derece düştü. Kar yağışının bugün öğle saatlerinden itibaren hafifleyeceği, cumartesi günü ise aralıklarla devam edeceği kaydedildi. İstanbul'da sıcaklığın kar yağışı ile birlikte gece saatlerinde eksi 2, gündüz ise eksi 1 ila eksi 2 derece dolayında olması bekleniyor.

BÜYÜKŞEHİR ALARMDA
Kar kalınlığının şehrin kuzey ve yüksek kesimlerinde 15, sahil kesimlerinde ise 5-10 santimetre arasında bir seviyeye ulaşması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kar yağışı nedeniyle 7 bin personel, bin 347 araç ve iş makinesiyle, 9 bölgede 3 vardiya halinde görev yapıyor. Çalışmalar, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) oluşturulan kriz masasından yönetiliyor.

BİLETLERE ÜCRETSİZ DEĞİŞİM
İstanbul'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından yapılacak uçak seferlerinin azaltılması nedeniyle havayolu şirketleri iki günde 478 seferini iptal etti. THY, yolcuların mağduriyet yaşamaması ve ihtiyaçlarının karşılanması için bir kriz masası kurdu. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, İstanbul'daki hava muhalefeti nedeniyle seferleri iptal olan yolcuların biletlerini bir yıl içinde ücretsiz değiştirebileceklerini açıkladı.

OTOBÜS YOLDAN ÇIKTI
Bolu'da dün sabah başlayan ve giderek etkisini artıran kar nedeniyle Bolu Dağı D-100 ve TEM Otoyolu'nda sürücüler zor anlar yaşadı. Zonguldak'ta Ankara ve İstanbul yolları büyük araçların geçişine kapatıldı. Bartın'da da kar yaşamı etkiledi. Adıyaman'dan Artvin'e giden otobüsün Sivas-Erzincan karayolunun 5'inci kilometresindeki Seyfebeli Geçidiği'nde kar yağışı nedeniyle bir çekici ve bir TIR'ın dorsesine çarpması sonucu 4'ü çocuk 10 kişi yaralandı.

Uğur YILDIRIM - Cevdet ÖZDEMİR - Mustafa KAYA - Kasım ŞAHİN - Ahmet KAVAK / SABAH
BİZE ULAŞIN