3.6 tonluk karavan davası ağır cezalık

Özgörkey Holding’in ortağı Özlem Özgörkey, 5 yıl önce Royal Motor’dan aldığı lüks karavana halen ruhsat çıkarılmadığını öne sürdü. Özgörkey’in şirket sahibi Artuğ Aysal’a açtığı dava ağır cezada görülecek

3.6 tonluk karavan davası ağır cezalık
Coca Cola İçecek AŞ'nin hissedarı Özgörkey Holding'in ortaklarından Özlem Özgörkey'le (48) dünyanın en zengin insanlarının kullandığı Rolls Royce otomobillerinin Türkiye'deki satış noktası Royal Motor Sanayi Şirketi'nin sahibi Ali Artuğ Aysal (55) arasındaki 3.6 tonluk karavan davası, ağır cezada görülecek. Özgörkey, 5 yıl önce Aysal'dan 84 bin dolara lüks bir karavan aldı. Bedelin 70 bin dolarını ödedi. 8 metre uzunluğundaki karavan, Özgörkey'in bahçesine vinçle indirildi. Özgörkey daha sonra karavanı çekmek için güçlü bir pikap aldı. Ardından da karavanın ruhsatını istedi. Ancak aradan geçen süreye rağmen Özgörkey'in adına karavan ruhsatı çıkartılmadı. Özgörkey de Aysal'dan şikâyetçi oldu. Bunun üzerine Aysal'a İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde dolandırıcılık suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Özgörkey şikâyetinde "Adıma ruhsat çıkarılmadı. Aysal karavanı internette tekrar satışa sundu ve beni dolandırdı" dedi. Aysal, davada "Şikâyetçi 'Benim adıma bu karavanı satın' deyince, biz de satış için internete koyduk. Ruhsat istedi, paranın geri kalan kısmını istedik. Ruhsat için TSE heyetini karavanın olduğu yere gönderdik. Karavanı göstermedi, ruhsat çıkartılamadı. Karavanı geri alamıyoruz" diye savunma yaptı. Mahkeme de gerekçeli kararında dolandırıcılık suçunun oluşmadığını, taraflar arasında hukuki anlaşmazlık olduğunu belirterek Aysal'ın beraatına karar verdi. Özgörkey ise kararı temyiz etti. Dosya Yargıtay'a gitti.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK
Özgörkey'in avukatı, "Karavanın ağırlığı 3 bin 628 kilo. 750 kilo üstündeki römorklar, karavanlar dahil tescili zorunludur. Tescile tabi olan karavan tescil edilmeden satışı yapılarak Özgörkey dolandırılmıştır" dedi. Yargıtay da "Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasındaki dolandırıcılık suçunu oluşturup oluşturmayacağının (nitelikli dolandırıcılık) ağır ceza mahkemesi görev alanında" olduğunu belirterek mahkemenin beraat kararını bozdu. Taraflar ağır cezada karşı karşıya gelecek.
BİZE ULAŞIN