Satanist cinayette şok bilirkişi raporu

Türkiye'yi sarsan satanist cinayetinde 19 yaşında öldürülen Şehriban Coşkunfırat'ın ailesinin sanıklar aleyhine açtığı 211 bin liralık tazminat davasında bilirkişiden şok bir rapor geldi. Buna göre genç kız öldürülmeseydi 46 yıl daha yaşayacaktı ve muhtemelen 65 yaşında vefat edecekti. Böylece babası, kızı 60 yaşına kadar çalıştığı düşünülürse 23 yıl üzerinden 22 bin 53 lira 75 kuruşluk maddi destekten yoksun kaldı.

Satanist cinayette şok bilirkişi raporu

1999'da yaşanan olayla ilgili SABAH'ın ulaştığı bilirkişi raporunda şok eden detaylara yer verildi: İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan katil zanlıları Zinnur Gülşah Dinçer, Engin Arslan ve Ömer Çelik, 17 yaşındaki Şehriban Coşkunfırat'ı öldürmek, hırsızlık ve naaşa hakaret'ten müebbet ve 9 ay hapis cezası aldı, Yargıtay cezayı onadı. Sanıklar 17 yıl sonra serbest kaldı. Şehriban'ın ailesi sanıklar cinayeti ömür boyu unutamasın diye 211 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkeme, 7 kişilik aileden baba Mehmet Coşunfırat'ın ne kadar maddi destekten yoksun kaldığının hesaplanmasını istedi. Sanıkları yüzde 100 kusurlu bulan bilirkişi, hesaplamayı buna göre yaptı.

46 YIL DAHA YAŞAYACAKTI

Buna göre, 1980 doğumlu olan Şehriban Coşkunfırat, PMF Tablosu'na (Yaşam Tablosu) göre eğer yaşasaydı 46 yıl daha yaşayacak ve muhtemelen 65 yaşında vefat edecekti. Yargıtay içtihatlarına göre bir kişinin çalışma yaşı sonu 60 olarak kabul edilmişti. Şehriban Coşkunfırat'ın da aktif çalışma süresi 60 olarak kabul edilirse "60-19=41" yıl bulunacaktı. 65 yaşında vefat ettiği düşünülürse çalışmadığı süre 5 yıl olacaktı.

23 YIL İÇİN 22 BİN LİRA

Tazminat Hesaplama Uzmanı olan bilirkişi Ahmet Tokat, raporundaki hesaplama detaylarına şu şekilde devam edildi: Şehriban Coşkunfırat'ın asgari ücret üzerinden bir yıllık kazancı 16 bin 848 liraydı. Baba Mehmet Coşkunfırat ise kızının vefat ettiği tarihte 48 yaşında olduğu ve bakiye ömrünün 23 yıl daha kaldığı düşünüldüğünde, Şehriban Coşkunfırat'ın asgari ücret gelirinden kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra babasına yapabileceği maddi destekten yoksun kalma tutarı 23 yıl üzerinden toplam 22 bin 53 lira 75 kuruş olacaktı. Mahkeme, bilirkişinin bu hesaplamasını da kabul ederse aile, toplamda 233 bin liralık bir tazminata hak kazanmış olacak.

BİZE ULAŞIN