Öldüren sargı bezi için 6’şar yıl hapis istemi

Harika Kanık, sezaryen doğumda rahminde unutulan sargı bezinin iltihap yapması nedeniyle öldü. Doğuma giren doktor ve ameliyathane hemşiresi, taksirle ölüme neden olmakla yargılanacak

Öldüren sargı bezi için 6’şar yıl hapis istemi
İzmir'de, sezaryenle yaptığı doğumda rahminde unutulan sargı bezi, defalarca kontrole gitmesine rağmen fark edilmeyen Harika Kanık (22), vücudunun iltihaplanması sonucu 6 ay içinde yaşamını yitirdi. Adli Tıp İhtisas Kurulu, doğumu yaptıran doktor Ü.Ç. ile ameliyathane hemşiresi H.C.'yi kusurlu buldu. Bunun üzerine doktor ve hemşire hakkında, 'Taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Güvenlik görevlisi Figani Kanık (26) ile 2 yıl önce evlenen Harika Kanık, geçen yıl 13 Nisan'da özel bir hastanede doğum yaptı. Ancak genç kadının karnındaki ağrı ve halsizliği geçmedi. Birkaç kez gittiği doğumu yaptıran kadın doğum uzmanı Dr. Ü.Ç., ağrıların sezaryenden kaynaklandığını belirterek, ağrı kesici almasını söyleyip kadını evine gönderdi. Kanık, vücuduna yayılan iltihabın organlarda yarattığı tahribat nedeniyle geçen yıl 23 Ekim'de hayatını kaybetti. Harika Kanık'ın eşi ve ailesi, yaşadıklarına isyan etti.

ÇİFTE DAVA AÇILDI
Ailenin avukatları, doktor ve sorumluluğu bulunanlar hakkında hem savcılığa suç duyurusunda bulundu, hem de İzmir 5'inci Tüketici Mahkemesi'nde 330 bin lira manevi tazminat istemiyle dava açtı. Yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak Dr. Ü.Ç. savunmasında "Ölüm sebebi ameliyat sırasında tamponun unutulması olarak kabul edilse dahi, tüm sorumluluk Özel H. Hastanesi'ne aittir. Tamponların sayımı ve kaydedilmesi, müvekkilimin değil, ameliyatta bulunan hemşirenin görevidir" demişti.
BİZE ULAŞIN