Dyck tablosundan 25 yıl hapis çıktı

Topkapı’daki bir otelde van Dyck’a ait çalıntı tabloyu 14 milyon liraya satmak isteyen iki işadamı suçüstü yakalandı. Tablo Topkapı Müzesi’ne konulurken, 5 şüpheli hakkında 25 yıl hapis istendi

Dyck tablosundan 25 yıl hapis çıktı
İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne, uluslararası hırsızlık şebekeleri tarafından Avrupa ülkelerinden çalınarak önce Gürcistan'a sonra da İstanbul'a getirilen ünlü ressam Sir Anthony van Dyck'a ait bir tablonun 14 milyon liraya pazarlandığı ihbarı yapıldı. Polis, ihbar sonrası tabloyu İstanbul'da pazarlayan tekstilci iki işadamıyla müşteri kılığında iletişim kurdu. Yapılan yoğun pazarlık sonrasında, 14 milyon lira karşılığında anlaşma sağlandı.

PARA ÇANTASINA GÜNCEL GAZETE
İşadamları, iletişim kurduğu kişilerin gerçekten işadamı olduğunu anlamak için para çantasının yanına güncel bir gazete koyarak fotoğraflarını kendilerine atmalarını istedi. Polis ekipleri de para çantasının yanına güncel bir gazete koyarak fotoğrafları çete üyelerine gönderdi. Düzenlenen operasyonda işadamları Topkapı'da lüks bir otelde yan yana iki oda kiralanmasını istedi. Polis de yan yana iki oda kiralayarak kaçakçı işadamlarını otele davet etti. Her iki otel odası için arama kararı alan polis, kaçakçı işadamlarının odalarına girmesiyle birlikte operasyon için düğmeye bastı. İşadamları Sir Anthony van Dyck'a ait olduğunu ileri sürdükleri tarihi bir tablo ile suçüstü yakalandı.

GÜRCİSTAN'DAN RAPOR ALDILAR
Düzenlenen operasyonla gözaltına alınan, tekstilci işadamları A.S. ve I.K. ifadelerinde, "Tabloyu Gürcistan'daki uluslararası hırsızlık şebekesinden 200 bin dolar karşılığında aldıklarını, Gürcistan'da yaptırdıkları analizlerde tablonun gerçek olduğunu tespit ettiklerini" söyledi. İstanbul Kaçakçılık ve Narkotik Suçlarla Mücadele Bürosu Savcısı Sami Şahin tarafından işadamlarıyla bağlatısı olduğu tespit edilen 3 isme daha ulaşıldı. İfadelerinde kaçakçılığa ortak olduklarını kabul eden 5 şüpheli hakkında "Kültür ve Tabiat Varlığını Bozma Suçu" kapsamında 25 yıla kadar hapis cezası istendi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nce orijinal olduğu tespit edilen tablo ise Topkapı Müzesi'ne konuldu.
BİZE ULAŞIN