Önce eğitim sonra evlilik

Son zamanlarda artan boşanmaların önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında, Evlendirme Memurluğu'na başvuran çiftler, nikah öncesinde sosyolog, psikolog ve aile hekiminin görev aldığı iletişim, hukuk ve sağlık konularındaki seminerlere katılıyor.

Önce eğitim sonra evlilik

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da evlilik okulunun ilk eğitiminde çiftleri yalnız bırakmadı. Sosyolog Aile Uzmanı Zeliha Koca'nın seminerini dinleyen Başkan Tuna, ardından dört çiftin sertifikalarını vererek, nikahlarını kıydı. Başkanı Tuna, uygulamayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Özellikle boşanma oranlarının hayli yüksek olduğu günümüzde evlilik öncesinde verdiğimiz bu eğitimle çiftlerimiz, evlilik sonrasındaki taleplerini de görmüş olacaklar. Erkek egemenliğinin öne çıktığı ailelerde kadınlarımızın biraz geride olmasından dolayı bazı sıkıntıların yaşandığını görmekteyiz. Talep ettikleri takdirde evlendirme memurluğumuza gelen çiftlerimize evlilik okulu önerimizi sunuyoruz."

Başkan Tuna, yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı Toroslar'ı bütün bir aile gibi gördüklerini, bu ailenin mutlu ve huzurlu olmasını amaçladıklarını kaydetti.

BİZE ULAŞIN