Balonlar sert iniş yaptı: 49 yaralı

Kapadokya’da, üç sıcak hava balonu hava koşullarındaki ani değişim nedeniyle sert iniş yapınca 49 turist yaralandı. Hastanede tedavi altına alınan yaralılardan 39’u taburcu edildi

Balonlar sert iniş yaptı: 49 yaralı
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da dün sabah 3 sıcak hava balonu rüzgarlı hava sebebiyle sert iniş yapmak zorunda kaldı. Balonların sert iniş yapması sonucu çoğu yabancı uyruklu 49 turist yaralandı. Kapadokya bölgesindeki peribacalarını kuşbakışı izlemek isteyen turistler Nevşehir'in Göreme beldesinden sıcak hava balonlarına binerek, havalandı. Ancak aniden hava koşullarının değişmesi, kar yağışının başlaması ve rüzgarın sert esmesiyle zor anlar yaşandı. 3 sıcak hava balonu Ürgüp ilçesi Sofular köyü yakınlarındaki arazilere sert iniş yapmak zorunda kaldı. Sert iniş yapan 3 sıcak hava balonunun sepetleri yere vurdu. Bu sırada aralarında Çinli ve Koreli turistlerin çoğunlukta olduğu 49 kişi yaralandı. Yaralılar kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Bazı yaralıların vücutlarında kırıklar olduğu, bazılarının ise olayı hafif sıyrıklarla atlattığı belirtildi.


Ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırılan turistlerden 39'u taburcu edildi. Yaralı 10 turist ise müşahede altında tutuluyor.

MİLYONDA BİR İHTİMAL GERÇEKLEŞTİ
Özel Kapadokya Hastanesi Başhekimi Dr. Fatih Yakut, hastanelerinde tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, "Hastanemizdeki yaralıların üçünün vücudunda kırık mevcut, diğerlerinde ise sert inişe bağlı olarak ufak tefek ağrılı kısımlar var. Hayati tehlikesi olan yaralı yok. Yaralılar Koreli turist kafilesi" dedi. Yetkililer kazanın meteorolojide öngörülemeyen ve milyonda bir olan ani hava değişikliği nedeniyle meydana geldiğini belirtti. Olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma, sıcak hava balonlarının pilotlarının ifadesine başvurdu. Pilotlardan biri verdiği ifadede, "Göreme'den kalkış yaptığımız 07.00 sıralarında hava oldukça dingindi. Kalkış yaptıktan bir müddet sonra önce sulu kar yağışı ardından da ters rüzgar aldık. Balonlar kontrolümüz dışı sürüklendikten sonda Ürgüp ilçesi Sofular köyü yakınlarında sert iniş yaptık. Herhangi bir pilotaj hatası olmamıştır. Biz bu duruma 'hava patlaması' diyoruz. Hava patlayınca böyle bir olay yaşadık" dedi.
BİZE ULAŞIN