İstanbul’da ‘sinema’ zamanı

SABAH gazetesi ve atv’nin tema sponsorları arasında yer aldığı İstanbul Film Festivali dün 36’ncı kez kapılarını açtı. Festival 15 Nisan’a kadar sürecek

İstanbul’da ‘sinema’ zamanı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve sinemaseverlerin yıl boyunca heyecanla beklediği İstanbul Film Festivali'nin (İFF) 36'ncısı önceki akşam TİM Show Center'da düzenlenen açılış töreniyle başladı. Cem Davran'ın sunuculuğunu üstlendiği açılış töreni, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İFF Direktörü Kerem Ayan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Sinema ve kültür sanat dünyasından pek çok davetlinin katıldığı gecede, ilk olarak festivalin gerçekleştirilmesine en fazla katkıda bulunan kurumlara teşekkür plaketleri verildi. "Dünya Festivallerinden" bölümün tema sponsoru SABAH adına Turkuvaz Medya Grubu Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, "Yıllara Meydan Okuyanlar" bölümü tema sponsoru atv adına Turkuvaz Medya Grubu Pazarlama Müdürü Gözde Güleryüz plaket aldı. Gecede festivalin onur konuğu Ian McKallen da Onur Ödülü'nü festival direktörü Kerem Ayan'ın elinden aldı. British Council işbirliğiyle İstanbul Film Festivali'nin onur konuğu olan Sir Ian McKellen, festival kapsamında yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek Richard III'ün Atlas ve REXX sinemalarındaki gösterimlerine katılarak sinemaseverlerle buluşacak.

'LODOS' GÖSTERİLDİ
Törende alternatif müziğin sevilen isimlerinden Kalben de kısa bir dinleti sundu. Açılış töreninin ardından 36. İstanbul Film Festivali'nin Galalar bölümünde de gösterilecek, Tassos Boulmetis'in yönettiği Lodos/ Notias filmi izleyicilerle buluştu. Filmin yönetmeni Tassos Boulmetis ile oyuncuları Yiannis Niarros ile Chara Mata Giannatou da gösterime katıldı.


61 ÜLKEDEN 203 FİLM
36. İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere 6 farklı kategoride tam 59 film yarışacak. Festivalde, 15 Nisan Cumartesi gününe kadar, 9 sinema salonunda dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli hazinelere, 61 ülkeden 207 yönetmenin 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filmi gösterilecek. 11 gün boyuna, film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetlerden konserlere ve özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşanacak.
BİZE ULAŞIN