9 yaşındaki Eymen’i helyum gazı öldürdü

Sesinin değişeceğini söyleyip helyum gazıyla şişirilmiş balonu ağzına alan Eymen’in kalbi durdu. 4 gün yoğun bakımda yaşam savaşı veren talihsiz çocuk kurtarılamadı

9 yaşındaki Eymen’i helyum gazı öldürdü
Sesi inceltip kalınlaştıran helyum gazı, bir çocuğun ölümüne neden oldu. Eymen Bayram, 9 yaşındaydı. Ankara'da yaşayan Gülhan-Turgay Bayram çiftinin 3 çocuğundan en küçüğüydü. Uçan balondaki helyum gazının sesini değiştirmesi ona çok eğlenceli geliyordu. Ancak bu davranışı sonu oldu.

MORARIP YERE YIĞILDI
Geçen hafta sonu Eymen Bayram, annesine özel bir televizyonda yayımlanan bir şov programındaki gibi sesinin değişeceğini söyledi ve helyum gazıyla şişirilmiş balonu ağzına aldı. Ardından da morarıp yere yığıldı. Kalbi duran Eymen'e ilk müdahaleyi çocukların bakıcısı emekli hemşire yaptı. Çocuğun kalbi çalıştırıldı. Hemen Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Eymen'in kalbi tekrar durdu. Acil müdahale edilen çocuk, 15 dakika sonra yeniden hayata döndürüldü. Ancak 4 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Eymen, hayata tutunamadı. Eymen'in cenazesi dün öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Ankara Gölbaşı'nda toprağa verildi. Ondan geriye ise helyum gazıyla ilgili sorular kaldı. Helyum gazıyla eğlence kültürü özellikle öğrenciler arasında çok yaygın. Gençler, okul önlerinde satılan helyum gazıyla şişirilmiş balonları satın alarak sıkça eğleniyor. Uzmanlar ise "Tehlike çok büyük" diyor. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur:

'MİLAT OLMALI'
Okul önlerinde ve alışveriş merkezlerinde satılan uçan balonlar sağlık için risk taşıyor. Helyum yanıcı, parlayıcı ve zehirli değil ama boğucu. Türkiye'de hızla yayılan bu gaztan 100'ün üzerinde çocuk etkilendi. Eymen'in hayatını kaybetmesi hepimiz için milat olmalı.
Baloncular Beyaz Show'dan görüp bunu ticarete dökmüş ancak tehlike çok büyük. Çocuk ve gençler, balonculara üç beş kuruş vererek, helyum kokluyor sonra da konuşabiliyorlar. Çıkan tiz sesler, onları eğlendiriyor ancak bu eğlence nedeniyle her yıl yüzlerce çocuk yaşamını yitiriyor. Helyum çok aktif bir gaz olduğu için akciğerlerde oksijen alımını engelliyor. Gelişen ani oksijensizlik nedeni ile kişi bayılma nöbeti geçiriyor. Bol miktarda helyum solunmasında ise ani hayati organlar duruyor ve bu durum ölümle sonuçlanıyor.
Helyum satışı kontrol altına alınmalı. Helyumlu balon satışı yasaklanmalı. Helyumlu balonların üzerinde "Dikkat helyumla doldurulmuştur - solunması tehlikelidir uyarısı" bulunmalı.

KUTHCER BAYILMIŞTI
Eğlendiren ve güldüren gazlar, daha önce Liverpool futbolcusu Raheem Sterling (20) ve Amerikalı aktris Demi Moore'u aldatan eşi Ashton Kuthcer'la gündeme gelmişti. Sterling'in gülen fotoğrafları medyada çıkınca teknik direktörü ve uyuşturucuyla mücadele dernekleri sert eleştirilerde bulunmuştu. Kutcher boşanma evresinde gaz kullandıktan sonra bayılarak hastaneye kaldırılmıştı. İngiltere'de 2010'da Prens Harry'nin de bir partide benzer fotoğrafları çekilmişti.
BİZE ULAŞIN