Cinayeti izleyen polislere dava

İstanbul’da gözlerinin önünde yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan bıçaklı kavgaya müdahale etmeyip izleyen iki polisin iki yıla kadar hapsi isteniyor

Cinayeti izleyen polislere dava
İstanbul Beyoğlu'nda 4 Temmuz 2015'te, Ağa Camisi önünde omuz atma tartışması yüzünden çıkan kavgada Ayhan Kaya (36), üç kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Saldırganlar 25'er yıl hapis cezasına çarptırılırken, kavgaya geç müdahale ettikleri iddiasıyla 7 polis memuru hakkında soruşturma başlatıldı. Polislerle ilgili soruşturmayı tamamlayan savcılık, iddianamede Ali T. ve Mücahit Ö. hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istedi. Güven Timleri Şube'de görevli iki polisin bıçaklı kavgayı gördükleri halde kavgayı izleyip müdahale etmedikleri ve görevin gereğine aykırı davrandıkları belirtildi. Diğer sivil polisler Aykut B., Fatih T., Fırat Ç., Selim K., Sinan S. hakkında ise "kovuşturmaya yer olmadığına dair karar" verildi. Bu polislerin olaya müdahale ettikleri, şüphelileri polis merkezine götürdükleri anlatıldı. Ayhan Kaya'nın ailesi, savcıya "Polisler kavgaya daha erken, bıçaklanmadan önce müdahale etseydi olay ölümle sonuçlanmayabilirdi" dedi.

KİMSE MÜDAHALE ETMEDİ
Cinayetin güvenlik kamerası görüntülerinde Kaya ile çarpışan üç kişinin kendisini kemerle dövdükten sonra defalarca bıçakladığı görülüyor. Kaya kanlar içinde yere düşerken, ölüm anına kadar kimsenin müdahale etmemesi ve iki polisin de olayı izlemesi dikkat çekiyor.
BİZE ULAŞIN