Damla ve Fatma kamu spotu yaptı

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Damla Eskiköy ve Fatma Büşra Coğuplugil, Kanser Haftası’nda farkındalık yaratmak için kendi imkânlarıyla video hazırladı. Kamu spotuna dönüşen video sosyal medyada büyük ilgi gördü

Damla ve Fatma kamu spotu yaptı

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencileri Damla Eskiköy ve Fatma Büşra Coğuplugil, Kanser Haftası (1-7 Nisan) kapsamında kanserle mücadele konusunu ele aldı ve dikkat çeken bir kamu spotuna imza attı. Kansere karşı farkındalığı artırma hedefiyle yola çıkan iki genç kız, yaklaşık 2.5 dakikalık videoda işitme engelli vatandaşları da unutmadı ve sunum, işaret dili çevirisiyle de desteklendi. "Hiçbir hastalık çözümsüz, hiçbir dert düğümlenmiş değildir" diyen ve 'Güneş battığında yıldızlar doğar' sözüne atıfta bulunan gençler, "Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır" mesajını verdi.

ÜNLÜ İSİMLERDEN ÖRNEKLER
Sağlık Bakanlığı'na bağlı merkezlerde ücretsiz kanser taramaları yapıldığını vurgulayan Damla Eskiköy ve Fatma Büşra Coğuplugil, erken teşhisin önemini dile getirerek ünlü isimlerden örnekler de verdi. Gırtlak kanserine karşı 14 yıllık savaşını kaybeden usta gazeteci Savaş Ay ve genç yaşta yaşamını yitiren müzisyen Kazım Koyuncu'nun da yer aldığı videoda, vazgeçmek yerine mücadeleyi seçerek kanseri yenen müzisyenler Harun Kolçak ve Yıldız Tilbe ile oyuncu Vahide Perçin'in azmi örnek gösterildi.

7'DEN 70'E HERKES DUYSUN DİYE
Damla Eskiköy, sosyal medyada da büyük ilgi gören projeyi hazırlama fikrinin çıkış kaynağını şu sözlerle anlattı: "İçeriğin oluşması dramatik bir durumdu aslında. Yakın arkadaşlarımdan birinin annesi meme kanserine yakalanmıştı. Tedavi süreci için geç kalındığını, doktorların ömür biçtiğini söylemişlerdi. O kadar dolmuştu ki içim, telefonda bir şey söyleyemedim arkadaşıma. Ömür biçmek kelimesi çok ağır gelmişti bize. Bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündük. Yani ne ilk ne sondu arkadaşımın hikâyesi. Bir şeyler yapmalıydık ve bunu 7'den 70'e herkes duymalıydı. Daha çok insana ulaşmak için işaret dili de kullandık. Biz de hem kanserle savaşmak hem de işitme engelliler için farkındalık oluşturmak için yayına sunduk videomuzu."

İşte o video

Üniversite öğrencilerinden kansere farkındalık videosu

Derviş UĞURLU / SABAH

BİZE ULAŞIN