Karnında bebeğiyle tümör ameliyatına girdi

Melek Çelik Akbaba’nın hamileliğinin 22. haftasında sağ böbreğinde kitle tespit edildi. Anne ve bebek için risk teşkil eden böbrek ameliyatla alındı

Karnında bebeğiyle tümör ameliyatına girdi
İstanbul'da yaşayan bilgisayar mühendisi 29 yaşındaki Melek Çelik Akbaba, hamileliğinin 22'nci haftasında ani bel ağrısı şikâyetiyle acil servise gitti. Sağ böbreğinde 8 santimlik kitle tespit edildi. Doktorlar Akbaba'nın, hamileyken ameliyat olması ve sağ böbreğinin alınması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Cemil Uygur ve ekibi genç anne adayını sırt üstü yatar pozisyonda, bebeğine zarar vermeden deforme olan böbrekten kurtardı. Ameliyat başarıyla tamamlandı. Geçtiğimiz günlerde oğlu Ali Kerem'i dünyaya getiren Akbaba, "Hamileliğim tetiklemese belki de çok geç kalacaktık. Oğlum Ali Kerem ile mücadele ettik, o benim hayatımı kurtardı" dedi.

NADİR RASTLANAN BİR DURUM
Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cemil Uygur, Akbaba ile ilgili süreci şöyle anlattı: "Gebelikte nadir rastlanan bir vakaydı. Annenin hayatı tehlike altındaydı. Tümör ilerleyip yayılabilirdi, başka organlara sıçrayabilirdi. Alınması şarttı. 8 santimlik kitle, bir böbrek kitlesi için oldukça büyük. Dolayısıyla sadece kitleyi değil, tüm böbreği almak zorunda kaldık. Melek Hanım hamile olduğu için onu sırt üstü yatar pozisyonda bebeğe zarar vermemeye özen göstererek ameliyat ettik. Hastamız ve bebeğinin sağlıkları şu an gayet iyi."
BİZE ULAŞIN