Kapadokya'da balon faciası

Kapadokya’da sıcak hava bolunu rüzgârın etkisiyle elektrik hattına çarptı. Akıma kapılan Fransa’nın İstanbul Konsolos Yardımcısı Cavmantat öldü. Aralarında Tofaş’ta basketbol oynayan Kolombiyalı Palacios ile nişanlısının da bulunduğu 20 kişi de yaralandı

Kapadokya'da balon faciası
Nevşehir'in Göreme beldesinde, Göreme Balonculuk Şirketi'ne ait sıcak hava balonu, dün sabah saat 06.00 sıralarında, pilot Bekir Güneş yönetiminde, gün doğumunu izlemek isteyen turistlerle birlikte havalandı. Yaklaşık bir saat Peribacaları üzerinde dolaşan balon, Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki Özengi Vadisi'nde inişe geçti. Ancak bu sırada kontrolden çıkan balon, yüksek gerilim hattı direğine çarptı.
Çarpmanın etkisiyle direk ikiye katlanırken, balon da sert iniş yaptı. Bu sırada elektrik tellerine temas eden Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli muavin konsolos Vincent Fabien Christophe Caumontat Toujat öldü. 20 kişi de yaralandı. Elektrik akımına kapılanların vücutlarında yanıklar oluşurken, bazı turistlerde de kırıklar meydana geldi. Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla hastanelere kaldırılırken, pilot Bekir Güneş ise jandarma tarafından gözaltına alındı.
Yaralılardan ikisinin, Tofaş Basketbol Takımı'nın Kolombiyalı oyuncu Juan Palacios ile nişanlısı olduğu; Palacios hafif yaralı kurtulurken, nişanlısının elmacık kemiğinin kırıldığı belirtildi. Palacios'un önceki gün Tofaş'ın, Beşiktaş Sompo Japan'a 95-94 mağlup olduğu maçın ardından gezmek için nişanlısı ile Kapadokya'ya geldiği belirlendi. Yaralılardan, aralarında Palacios'un da bulunduğu 15'nin kaldırıldığı Özel Kapadokya Hastanesi'nin Başhekimi Dr. Fatih Yakut , "12'si Türk, 2'si Kolombiyalı, biri de İranlı 15 yaralının genel durumları iyi. Ancak Kolombiyalı bir turistin yüz kemiğinde kırık var. Müşahede altına aldık. Daha sonra ameliyata alacağız" dedi.
Nevşehir Valisi İlhami Aktaş da olay yerine gelerek incelemelerde bulunduve jandarmadan kazayla ilgili bilgi aldı. Kazayla ilgili soruşturma sürerken, hava şartlarında herhangi bir olumsuzluk bulunmadığı, diğer balonların planlı şekilde indikleri öğrenildi. Uzmanlar, pilotun rüzgâr fazla sert olmamasına rağmen kontrolü kaybetmiş olabileceğini belirtti. Kazanın kesin nedeni, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları ve diğer yetkililerin hazırlayacağı kaza-kırım raporuyla belirlenecek.


Kazanın kesin nedeni, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları ve diğer yetkililerin hazırlayacağı kaza-kırım raporuyla belirlenecek.

SON 40 GÜNDE 3 KAZA
25 şirkete ait, 150 balon bulunan bölgede, son 40 günde 3 balon kazası meydana geldi. Geçen 18 Şubat'taki kazada yine sert iniş yapan bir balonda bulunan turistlerden 54 yaşındaki Danimarkalı turist Jensen Benny Karl hayatını kaybetmişti. 14 Mart'ta da rüzgâr nedeniyle 3 balonun yine sert iniş yapması sonucu 49 Uzakdoğulu turist yaralanmıştı. Uzmanlar ise kazaların genellikle türbülans yaratan ani hava değişiklikleri ve ters rüzgar, pilotaj hataları ve sepetteki yolcuların kurallara uymaması nedeniyle meydana geldiğini belirtti.KAZADAN ÖNCEKİ SON POZ
Tofaş Basketbol Takımı'nın Kolombiyalı oyuncusu 32 yaşındaki Juan Palacios, balona binmeden önce çektiği fotoğrafları Instagram hesabından paylaştı.
BİZE ULAŞIN