Toprak evlat edinin!

NASA, “Adopt The Planet” adlı uygulamayla insanları dünya üzerinde bir toprak parçası evlat edinip yeryüzünün babası olmaya davet etti

Toprak evlat edinin!
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) kendi sitesinde başlattığı "Adopt The Planet" adlı uygulama ile ziyaretçilere dünya üzerindeki 64 bin toprak parçasından birini sanal olarak evlat edinme fırsatı veriliyor. Uygulamada ziyaretçiye rastgele bir biçimde evlat edindiği toprağın nem, ozon seviyesi, deniz yüzeyi sıcaklığı, artırılmış bitki örtüsü indeksi, karbon monoksit gibi verileri ve uydudan görüntüleri sunuluyor. NASA tarafından sunulan bu verilerle evlat edinilen toprağın 30 sene boyunca yaşadığı değişim gözler önüne seriliyor. Ayrıca toprağın sanal sahibine, üzerinde evlat edindiği toprağın koordinatları ve dünyadaki konumunun gösterildiği sembolik bir evlat edinme sertifikası veriliyor, hatta sertifikanın sosyal medya platformlarını Twitter ve Facebook'ta paylaşımına da imkân sağlanıyor.

22 NİSAN'A KADAN SÜRECEK
NASA, 22 Nisan'a kadar sürecek uygulamayı geliştirmekteki amacının kamuyu insanların çevreye olan etkileri konusunda bilinçlendirmek olduğunu belirtti. NASA yine 22 Nisan Dünya Günü kapsamında, yeryüzünün uzaydan çekilen ilk 4K çözünürlükteki görüntülerini canlı yayınla izleyicilere sunmayı planlıyor. NASA geçen yıl da dünyanın farklı bölgelerinin birçok sene arayla çekilen fotoğraflarını kamuya sunarak, küresel ısınmanın yarattığı zararı gözler önüne sermişti.
BİZE ULAŞIN