Su sızınca kaçak kazı ortaya çıktı

Bir yıl boyunca geceleri kazı yapan hazine avcılarının oyunu, 3 bin yıllık Zeyrek Sarnıcı’nı su basınca bozuldu. 10 metre derinlik, 30 metre uzunluktaki tünel, kayalarla doldurulacak

Su sızınca kaçak kazı ortaya çıktı
Hazine avcıları, İstanbul'un göbeğinde define aramak için yaklaşık 1 yıl boyunca metrelerce tünel kazdı. Kaçak kazı yapan hazine avcılarının oyunu 3 bin yıllık Zeyrek Sarnıcı'nı su basınca bozuldu. Tarihi sarnıcın üst bölmelerinin su altında kalmasının ardından Piri Mehmed Paşa Vakfı yetkilileri İSKİ ekiplerinden yardım istedi. Yapılan incelemelerin ardından sarnıcın üst kotunda bulunan, halk arasında kanlı medrese olarak bilinen Piri Mehmed Paşa Medresesi'nin bulunduğu bölgede hazine avcıları tarafından yapılan kaçak kazı ortaya çıkartıldı.

TÜNELE KAÇAK ELEKTRİK
Yaklaşık bir yıl boyunca sadece gece saatlerinde kazı yapan kaçakçılar, derinliği 10 metreyi, uzunluğu 30 metreyi bulan bir tünel kazdı. Gece rahat çalışmak isteyen hazine avcıları, tünele Piri Mehmed Paşa Mescidi'nden kaçak elektik hattı da çekti. Tünelden çıkan toprakları kovalar ile dışarı atan kaçakçılar, dikkat çekmemek için toprakları arabalar ile başka bölgelere taşıdı. Piri Mehmed Paşa Medresesi'nin kalıntıların bulunduğu bölgede tünel kazan hazine avcıları, dışarıdan gözükmemesi için ise kazı bölgesinin bulunduğu alanı çadır ve tenteler ile kapattı.

KAZIYA 8 AY ARA VERDİLER
Kaçak kazının yapıldığı bölgeyi fark eden Piri Mehmed Paşa Vakfı görevlileri bundan 8 ay önce polise haber verdi. Olay yerine gelen emniyet ekipleri hazine avcılarının kazı yapmak ve tünele inmek için kullandıkları merdivenle ekipmanlara el koydu. 8 ay boyunca kazı alanına uğramayan hazine avcıları, aylar sonra kazı alanına dönerek kaldıkları yerden çalışmalara tekrar başladı. Hazine avcılarının yaptıkları kaçak kazı yüzünden 3 bin yıllık Zeyrek Sarnıcı'nın büyük zarar gördüğünü dile getiren Piri Mehmed Paşa Vakfı görevlileri, kaçakçıların bir an önce yakalanmasını istedi.

'PROFESYONEL BİR EKİP'
Kaçak kazı yapan hazine avcılarının profesyonel bir ekipten oluştuğunu söyleyen Piri Mehmed Paşa Vakfı yetkilileri, "Kaçak kazıyı yapan ekip profesyonel ekipmanlar kullanıyor. Bunu tünelin boyutundan ve kazı şekillerinden anlıyoruz. Burada ne aradıklarını bilmiyoruz. Kazı yaptıkları yerin hemen 20 metre yanında Mehmet Emin Tokadi Hazretleri'nin ve diğer büyüklerin kabri var. Bu kazı sonucunda 3 yıllık Zeyrek Sarnıcı su aldı. Tek istediğimiz sarnıcın daha fazla zarar görmemesi. Kaçakçıların kazdığı bu tüneli de kendi imkanlarımız ile kapatacağız. Tünelin içini kayalar ile dolduracağız" dedi.
BİZE ULAŞIN