Beratcan davasında karar çıktı

Kartal'da kaybolduktan sonra Tuzla'da ormanlık alanda cesedi bulunan 10 yaşındaki Beratcan Karakütük'ü öldürdüğü gerekçesiyle sanık Ersin Kaşıkçı, "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Beratcan davasında karar çıktı

Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı, tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada baba Ergün Karakütük'ün ağabeyi Osman Karakütük tanık olarak dinledi. Ağabeyinin Türkan Karakütük ve Ersin Kaşıkçı arasındaki ilişkiyi bilmediğini söyleyen Osman Karakütük, ağabeyinin durumu bilmesi halinde davranışlarının farklı olacağını belirtti.

Baba Ergün Karakütük'ün avukatı Hicran İlhan'ın bir sonraki celse başka bir tanık dinlenilmesi talebini reddeden mahkeme heyeti, taraflara araştırılması istenen bir konunun olup olmadığını sordu.

Tarafların araştırılması istenen bir konunun olmadığını beyan etmeleri üzerine, Cumhuriyet Savcısı esas hakkında mütalaasını sundu.

Savcı mütalaasında, tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı'nın "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, yeterli, inandırıcı, kesin, somut bir delil olmaması nedeniyle tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

"EŞİM İLİŞKİMİZİ BİLİYORDU"

Son sözü sorulan tutuksuz sanık anne Türkan Karakütük, eşinin bildiği bir ilişki yaşadığını söyleyerek beraatini istedi

Tutuklu sanık Ersin Kaşıkçı, cinayeti Türkan Karakütük'ün bilgisi dahilinde işlediğini ifade ederek, "Bu cinayet Türkan ile ikimizin cinayetidir." dedi.

CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME SUÇUNDAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Kaşıkçı'nın "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 6 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını kararlaştırdı. Heyet sanık Kaşıkçı'nın aldığı cezalarda herhangi bir indirimin uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Heyet sanık Türkan Karakütük hakkında "azmettirmek suretiyle kasten insan öldürmek" suçundan açılan davada, sanığın suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeter, somut, kesin ve inandırıcı bir delil bulunmadığı gerekçesiyle, anne Türkan Karakütük'ün beraatine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Kartal'da ilkokul öğrencisi Beratcan Karakütük'ün 9 Mart'ta okuldan çıktıktan sonra eve dönmemesi üzerine ailesi polise kayıp müracaatında bulunmuş ve arama çalışması başlatılmıştı. Beratcan'ın cesedi, 23 Mart'ta Tuzla Tepeören'deki ormanlık alanda bulunmuştu.

Beratcan'ın ölümüne ilişkin aranan servis şoförü Ersin Kaşıkçı, Gaziosmanpaşa'da düzenlenen operasyonda yakalanmış, servis şoförünün ifadeleri doğrultusunda, Beratcan'ın annesi Türkan Karakütük de gözaltına alınmıştı.

Kaşıkçı, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmış, anne Türkan Karakütük ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Hakimlik, Türkan Karakütük'ün Bakırköy Kadın Sığınma Evine yerleştirilmesine ve orayı terk etmemesine karar vererek, yurt dışına çıkışını da yasaklamıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Beratcan'ı öldürdüğü gerekçesiyle servis şoförü Ersin Kaşıkçı hakkında "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi, tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

İddianamede, Beratcan'ın annesi Türkan Karakütük hakkında da "kasten öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

MAHKEME BAŞKANINDAN ANNEYE UYARI BERATCAN’IN BABASI BOŞANMA DAVASI AÇTI BERATCAN CİNAYETİNDE DÜNÜRLER BİRBİRİNE DÜŞTÜ! BERATCAN KARAKÜTÜK’ÜN BABASINDAN EŞİNE TEPKİ BERATCAN'I ÖLDÜREN YASAK AŞKA TAŞLI ÖFKE

BİZE ULAŞIN