Fazla vatan göz çıkarmaz!

İlk uzay ülkesi Asgardia’ya en çok başvuru kent bazında İstanbul’dan yapıldı. Kurucu devlet başkanlığını Ashurbeyli’nin yapacağı projeye Paris’teki tanıtımın ardından en fazla başvuru 30 bin kişiyle Çin’den geldi

Fazla vatan göz çıkarmaz!
Uzayda "Asgardia" adlı bir ulusdevlet kurmayı hedefleyen proje, kurulacak olan yeni ülkenin ilk devlet başkanı Igor Ashurbeyli'nin Paris'teki tanıtım etkinliğinin ardından dünya kamuoyunun gündemine oturdu. İnternetten dünyanın her yerinden vatandaşlık başvurusu alan Asgardia'ya Türkiye de büyük ilgi gösterdi. 30 bin kişinin başvurduğu Çin'in ardından Türkiye ikinci sırada yer alıyor. İstanbul ise 8 bine yakın başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu. Uzayda kurulacak olan bu ilk koloni devletinin vatandaşı olmak için başvuru yapanlar, bu heyecan verici deneyimlerini SABAH'a anlattı.

Furkan Arısoy, 27 / Araştırmacı: Dünya üzerinde 20 milyonu aşkın üyesi var. Üye olan her kişiye Asgardia sertifikası veriliyor. Dünya artık ulus devletlerin etkisini yitireceği bir yola doğru gidiyor. Doğa tahrip ediliyor. Asgardia biz insanoğluna alternatif bir yol sunuyor.

Utku Dede, 26 / Turist rehberi: Her zaman toprağında yaşayacağım devletin teknoloji odaklı bir vizyonu olsun istedim. Uzayda kurulacağı için teknolojiden başka bir güvenceleri olmayacaktır. Ayrıca bir doğal kaynağı da olmayacak. Bu nedenle Asgardia'ya kapital ekonomi sistemi tamamen hükmedemeyecek. Kalkınmasının önemli bir kısmını turizm üzerinden yapacağını düşünüyorum. Kendim de turist rehberi olduğum için kişisel bir amaç olarak tarihteki ilk uzay rehberi olmak masum ve şu ana kadar gerçeklikten uzak bir hayalimdi. Oraya seçilerek hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.

Ecem Duman, 27 / Bankacı: Yüzyılın vebası 'ırkçılık' her yerde. Asgardia, "Birleşmiş Milletler" gibi bir proje. Her şeyin eşit paylaşılacağı bir komün hayatı cezbetti beni. Evrende yalnız olamayacağımızı biliyorum. Bu da bende inanılmaz bir merak duygusu uyandırıyor.

Yasemin Karaca, 45 / Doktor: Fazla vatan göz çıkarmaz. Uzayda yaşam güzel olabilir. Bu dünyada çok kötülük var, savaş var hastalık var, fakirlik var. Zaten dünyanın sonu gelecek yakın zamanda. Asgardia güzel bir proje ama hayal gibi şimdilik. Belki ileride torunlarım şahit olur.

Ahmet Yaman, 34 / Kaptan: İlgimi çeken isimlerin benzerliği, uzayda kurulacak olan koloninin adı Asgardia, Viking mitolojisindeki cennete giden yolun adı da Asgard. Ben insanlığın dünyadan tamamen ayrılabileceğine pek inanmıyorum ilk aşamada. Ancak daha sonrası kaçınılmaz. Bekleyip göreceğiz.

Uzay ülkesinin marşını, bayrağını, anayasasını, sembolünü belirlemek üzere internette 18 Haziran'da oylama yapılacak.
BİZE ULAŞIN