57 yıldır aynı yerde ayakkabı boyuyor

İstanbul’da 57 yıldır aynı yerde ayakkabı boyayan Muammer Yalçın “Belediye başkanı tarihi eser gibi beni koruma altına aldı; bu kulübeyi tahsis etti” dedi

57 yıldır aynı yerde ayakkabı boyuyor
İstanbul Eyüp'te ayakkabı boyacısı olan Muammer Yalçın (68) 57 yıldır aynı yerde hizmet veriyor. Dede, baba, torun üç kuşağın ayakkabılarını boyayan ve Eyüp'ün simgesi olan Yalçın'a ayakkabı boyadığı yerde bir kulübe tahsis edildi. İlkokulu bitirdikten sonra eline aldığı boya sandığını bir daha hiç bırakmayan Yalçın, ustalık belgesine sahip tek ayakkabı boyacısı. Ayakkabıcılar Derneği vasıtasıyla girdiği Bağkur'dan ayakkabı boyacısı olarak emekli olan Yalçın şimdi Eyüp Belediyesi'nce kendisine tahsis edilen kulübede ayakkabı boyuyor, tamir ediyor. Ayakkabı bağı ve keçe satıyor.

'ÜÇ EVLAT BÜYÜTTÜM'
Yalçın, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın bu kulübeyle kendisini korumaya aldığını belirterek "Nasıl ki tarihi bir çeşme, türbe bulunduğunda etrafı çevrilerek koruma altına alınırsa belediye başkanı da beni, bu kulübeyi tahsis ederek koruma altına aldı" dedi. Bir dönem kaptan olan babası gibi gemilerde çalışan ancak çalıştığı gemi batma tehlikesi yaşayınca vazgeçen Yalçın "Beş kuruş kazanayım karada kazanayım diyerek ayakkabı boyacılığına kaldığım yerden devam ettim. Boyacılık yaparak üç evlat yetiştirdim, onları okutup evlendirdim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN