Bond Kapalıçarşı’nın çatısına çıkamayacak

Tarihi Kapalıçarşı’nın çatısı baştan aşağı yenileniyor. Bilim Kurulu’nun gözetimindeki restorasyonla 45 bin metrekarelik çatı adım adım temizlenip yeniden yapılmaya başladı

Bond Kapalıçarşı’nın çatısına çıkamayacak
Dünyanın en eski alışveriş merkezi olan 560 yıllık tarihi Kapalıçarşı'nın, en son 1785'te tamir edilen çatısı baştan aşağı yenileniyor. 'Skyfall' adlı filmin bir sahnesinde 'James Bond' karakterini canlandıran Daniel Craig'in motosikletle geçtiği harabe halindeki çatıya yıllar sonra ilk kez el değdi. Çarşının artık sahipsiz olmadığını ifade eden Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Üyesi Rezal Koç, "Bundan sonra elini kolunu sallayan hiç kimse Kapalıçarşı'nın çatısına çıkamayacak.

James Bond şimdi gelse izin vermeyiz. Bundan sonra çivi çakmak bile imkansız olacak" dedi. Fatih Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen Kapalıçarşı Restorasyon Projesi için Bilim Kurulu oluşturuldu. Daha sonra çatıdaki hafriyat kaldırıldı. Görüntü kirliliğine neden olan uydu antenler ve gelişi güzel takılan klimalar söküldü. Dükkan sahiplerinin çatıya yerleştirdikleri su depoları kaldırıldı. Çatıdan geçirilen elektrik, telefon ve internet kabloları bir araya toplandı. 45 bin metrekarelik çatının temizlenen bölgelerinde ise çatlak ve göçükler onarılmaya başlandı. İzolasyonu yapılan bölgelere çatı kiremitleri yerleştirildi. Zarar gören pencereler onarıldı. Duvarlar boyandı. Yıllardır çürümeye terk edilen çatıdaki çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.
BİZE ULAŞIN