Osmanlı kervanına 4.2 milyon lira

Bohemyalı ressam Opitz’in “Mahmal’ın Mekke Yolunda Bir Vahaya Gelişi” adlı eser, Sotheby’s’da rekor fiyata alıcı buldu

Osmanlı kervanına 4.2 milyon lira
Dünyanın önde gelen uluslararası müzayede evlerinden Sotheby's Müzayede Evi'nin Londra'da düzenlediği açık artırmada Ortadoğu ve İslam Eserleri satışa sunuldu. Bohemyalı ressam Georg Emmanuel Opitz'in hac ziyaretini gerçekleştiren bir Osmanlı kervanını resmettiği "Mahmal'ın Mekke Yolunda Bir Vahaya Gelişi" adlı eser önceki gün 1.1 milyon euroya (4 milyon 268 bin TL) alıcı buldu.

TARİHİ BELGE NİTELİĞİNDE
1805-1825 yılları arasında Opitz tarafından yapılan eser, büyük boyutlu yapıtlarına nadir rastlanması bakımından önem taşıyor. 165x253 ebatlarındaki yağlıboya yapıt, Osmanlı padişahının Mekke'yi de kapsayan kutsal topraklar üzerinde mutlak otoritesinin olduğu bir döneme tarihleniyor. Sotheby's 19. Yüzyıl Resimleri ve Oryantalist Sanat Birimi Direktörü Claude Piening, "Bu tablo detay zenginliği sunuyor. Osmanlı kültürüne ait detayların resmedildiği nadir bir eser. Portrenin içinde portre görüyoruz. Birkaç yüz portre var bu tabloda. Silahlar, kumaşlar ve kıyafetlerin detayları. Bu tablo tarihi bir belge niteliğinde. Bu nedenle ben bu parçayı çok özel buluyorum" diye konuştu.

BURSA KİLİMİNE BÜYÜK İLGİ
Müzayedede ayrıca Osmanlı eserleri de İslam Dünyası Sanatı başlığıyla satışa sunuldu. 200 bin ile 350 bin euro arasında satışı beklenen 17. yüzyıla ait Bursa kilimi de kendi alanında rekor kırdı. 174x133 cm boyutlarındaki çintemani kilim 1.2 milyon euroya (4 milyon 656 bin TL) alıcı buldu.
BİZE ULAŞIN