DNA vermeye hazırım

Ardahan’da bulunan tabuttaki iskeletin Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olup olmadığı araştırılırken torunu ortaya çıktı: DNA örneği verebilirim

DNA vermeye hazırım
Ardahan'da bir inşaat kazısında bulunan tabutun içindeki iskeletin kimlik tespiti için Kars Müze Müdürlüğü uzmanlarının başlattığı inceleme devam ediyor. İskeletin Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'a ait olabileceği iddialarının ortaya atılması üzerine generalin torunu Boris Akimov açıklama yaptı. Sputnik'e konuşan Akimov, haberleri duyar duymaz çok heyecanlandığını belirterek şunları söyledi:

'BİR ÇOK ŞEY ÖRTÜŞÜYOR'
"Dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan'ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyordum. Fakat mezar listesinde ismi yoktu. Çok şeyler örtüşüyor. Örneğin vefat ettiği tarih ve yer. Rütbesi. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'ni aradım. Telefonumu aldılar. DNA örneği vermeye hazırım."

TÜRKOLOGTAN DA DESTEK
Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük de, kimliğin doğru belirlenmesinin kilise kayıtları ve DNA ile mümkün olduğunu söyledi. Küçük, konu ile ilgili Rusya İlimler Akademisi'nden Prof. Dr. Dmitry Vasilyev isimli Türkolog hocanın kendisine e-mail atarak "İskeletin, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında görevli ve 13 Nisan 1878'de Kars vilayetinde öldüğü bilgisi bulunan Rus General Vasili Geyman'a ait olabileceği" bilgisini paylaştığını aktardı.


Boris Akimov
BİZE ULAŞIN