Ramazan'da İftar Vakitleri Sabah'tan takip edilecek

Ramazan'da İftar Vakitleri Sabah'tan takip edilecek

On iki ayın sultanı Ramazan'a kısa bir süre kala milyonlarca kişinin heyecanlı bekleyişi başladı. Mayıs ayında başlayacak Ramazan'da iftar vakitleri bu başlık altından takip edilebilecek. İl İl iftar vakitleri her sene olduğu gibi bu yıl da Sabah.com.tr'de olacak. Siz de bizi takip ederek iftar vakitlerini en doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. İşte detaylar...

  • Yaşam
  • Pazartesi 08.05.2017 16:09
Her yıl coşkuyla karşılanan on iki ayın sultanı Ramazan iiçin geri sayım başladı. Sabah.com.tr ailesi olarak her sene olduğu gibi bu yıl da iftar vakitleri ile karşınızdayız. İftar vakitleri özel sayfamız ile il il ezan saatlerini 1 ay boyunca bu başlık altından takip edebileceksiniz. İftar vakitleri sayfamıza haberimizin detaylarını inceleyerek ulaşabilirsiniz. İşte ayrıntılar...

DETAYLAR İÇİN İFTAR VAKİTLERİ SAYFASINA GİDEBİLİRSİNİZ

İslamiyet'te Ramazan, oruç tutma ayıdır ve kutsal kabul edilir. Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, maddî ve mânevî bir terbiye ayıdır. Ramazan, içerisinde insanlık için, "bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini" taşıyan bir aydır.

Hicrî takvimin salt ay takvimi olması sebebiyle, bu takvimdeki ayların mevsimlerle ilişkisi yoktur; yani her ay güneş takvimine göre her yıl pozisyonu değişir, ve böylece aylar mevsimler arasında gezinir - belirli bir mevsimin ayı olmazlar. Bu sebeple Ramazan ayı ve oruç dönemi her yıl değişir.

İnsanlar öncelikle Allah'ın rızasını kazanmak adıyla oruç tutarlar. Oruç tutarak insanların nefisleri terbiye edilmektedir. Ayrıca kurulan iftar sofraları ile de birçok yoksul insanın karnının doyurulması sağlanır. Oruç insanlar arasındaki ilişkiyi de güçlendirerek bir arada ibadet etme imkanı sunar.

2017 yılı Ramazan ayı 27 Mayıs itibari ile başlayacak.

BAYRAM TATİLLERİ

Ramazan'ın Başlangıcı 27 Mayıs 2017 Cumartesi
Kadir Gecesi 21 Haziran 2017 Çarşamba
Arefe 24 Haziran 2017 Cumartesi
Ramazan Bayramı 1. Gün 25 Haziran 2017 Pazar
Ramazan Bayramı 2. Gün26 Haziran 2017 Pazartesi
Ramazan Bayramı 3. Gün27 Haziran 2017 Salı

RAMAZAN'DA SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Günlerin uzun olması ve yorucu iş hayatı nedeniyle Ramazan'da Oruç tutanlar "sahura kalkmadan" oruç tutulurmu sorusunu sormaya başladılar. Diyanet yaptığı açıklamada konuya açıklık getirdi: "Sahura kalkmamak 'günah' değil. Ama sahur'a kalkmak ve sahur yapmak çok büyük sevap" denildi. Sahur'da bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmanın iyi olacağı söyleniyor. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

"Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler. Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder."

BİZE ULAŞIN