Aldatılan koca, 10 bin liralık tazminatı icra yoluyla alacak

Bursa'da oturan 2 çocuk babası 41 yaşındaki Mustafa Pire, geçen yıl erkek arkadaşı ile yolda el ele yürürken fotoğrafını çektiği 37 yaşındaki eşi Sabire K.'den boşanmasının ardından, mahkeme kendisini haklı bularak 10 bin lira tazminata hükmetti. Mustafa Pire, velayeti kendisinde olan kızını almak için boşandığı eşinin baskısına uğradığını söyleyince Sabire K. 3 ay evden uzaklaştırmaı cezası da aldı. Yerel mahkemenin kararı Yargıtay tarafından onaylanınca Pire, 10 bin liralık tazminatı tahsil etmek için eski eşi hakkında icra işlemi başlattı.

Aldatılan koca, 10 bin liralık tazminatı icra yoluyla alacak

Merkez Nilüfer İlçesi Doğan Mahallesi'nde oturan ve bir nakliye firmasında şoför olarak çalışan Mustafa Pire, 2014 yılında eşi Sabire K.'nın yolda erkek arkadaşı ile el ele yürürken fotoğrafını çekti. Daha sonra Bursa 3'üncü Aile Mahkemesi'ne boşanma davası açan Pire, çektiği bu fotoğrafı da kanıt olarak mahkemeye sundu. Yapılan yargılama sonrası mahkeme çiftlerin boşanmasına, 14 yaşındaki büyük kızının velayetinin babasına, küçük kızın velayetini ise annesine verirken, Sabire K.'yı ise 6 bini maddi 4 bini ise manevi olmak üzere 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti.

YAKLAŞMAMA KARARI VERİLDİ

Özel bir hastanede hizmetli olarak çalışan Sabire K.'nın itirazı sonucu dava dosyası Yargıtay'a giderken Mustafa Pire, eşinin velayeti kendisinde olan büyük kızını almak için açtığı telefonlar ile kendisine tehditler savurup hakaretler ettiğini, psikolojik baskıya maruz bıraktığını öne sürerek, Bursa 4'üncü Aile Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme geçen yıl 7 Nisan'da, 6 bin 284 sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Şiddet'in Önlenmesi'ne Dair Kanun' kapsamında, Sabire K.'ya 3 ay Mustafa Pire'nin ev, işyeri ve kızının okuluna yaklaşmaması yönünde karar verdi. Mahkeme verilen bu karara uymaması halinde Sabire K.'nın 3 gün cezaevine konularak 'Zorlama hapsine' de çarptırılmasını kararlaştırdı.

Verilen bu ceza sonrası Sabire K., boşandığı eşinin evi, işyeri ve kızının okulundan uzak dururken, Yargıtay ise boşanma davasını onayıp Sabire K.'yı ise toplam 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Boşandığı eşinden paranın tahsili için 14'üncü İcra Müdürlüğü'ne Yargıtay kararını veren Mustafa Pire, icra yoluyla parasını tahsil edecek. Alacağı tazminat ile kızının okul masraflarını karşılamak istediğini söyleyen Mustafa Pire, "Adalet kocadan yana yerini buldu" dedi.

BİZE ULAŞIN