Vatandaşa kameralı düzenek tuzağı

Kocaeli’nde bir saat ara ile 2 ayrı alışveriş merkezindeki ATM’lerden, vatandaşın kart bilgilerini kopyalayan ve şifresini yazarken kayıt altına alan kameralı düzenek çıktı

Vatandaşa kameralı düzenek tuzağı
Kocaeli'nin merkez ilçesi İzmit'te bulunan bir AVM'nin güvenlik güçleri, önceki gün saat 16.00 sıralarında AVM içinde gezerken, bankamatiklerden birinin kart yuvasının yerinden çıkıp sarktığını gördü. Durumdan şüphelenen özel güvenlik hemen durumu polis ekiplerine bildirdi.

İKİNCİ DÜZENEK
Kısa sürede olay yerine gelen ekipler düzeneği kontrol ettiklerinde, sarkan aparatın, mevcut kart yuvasına yerleştirilen ek bir düzenek olduğunu, kart yerine yerleştirilen mikroçip sayesinde, bankamatiğe gelen müşterilerin kart bilgilerinin kopyalandığını belirledi. Yine inceleme sırasında bankamatiğin ön kısmındaki küçük bir noktaya ek olarak konulan düzenek ile de yazılan şifrelerin gizli kamera ile kaydedildiği tespit edildi. Olay yerine kısa sürede gelen Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ve Olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını sürdürdüğü esnada, bu kez yakındaki başka bir AVM'de, bankamatikten para çekmek isteyen bir vatandaş, benzer bir düzenek fark etti. İhbar üzerine ikinci olay yerine giden ekipler, buraya da aynı düzeneğin takıldığını gördü. İki bankamatiğe de düzenek yerleştirenlerin aynı şebeke olduğunu tahmin eden ve güvenlik kamerası kayıtlarından kimliklerini belirlemeye çalışan polis, vatandaşlardan bankamatiklerden dikkatli olmalarını, kart yuvalarını elle kontrol edip, şifre yazarken elleriyle perdelemelerini ve etrafına iyice baktıktan sonra işlem yapmalarını istedi.
BİZE ULAŞIN