Türkiye’de kurtuldu

Arnavutluk’taki fıtık ameliyatı sonrası enfeksiyondan organları iflas eden Canoku için ‘yaşama şansı yüzde 1’ denildi. Bilinci kapalı halde uçakla Türkiye’ye getirilen işadamı Türk doktorlar sayesinde sağlığına kavuştu

Türkiye’de kurtuldu
Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yaşayan iki çocuk babası işadamı Amarildo Canoku (49), ülkesinde geçirdiği fıtık ameliyatı sırasında bağırsakları 6 yerinden delinince ölümün eşiğine geldi. Vücuduna enfeksiyon yayılan Canoku'nun organları iflas etmeye başladı. "Yapacak bir şey yok" dendi ve tedavisinin tamamlanması için onu hiçbir hastane kabul etmedi. Kan değerleri hızla kötüye giden, hatta Arnavut doktorların "yaşama şansı yüzde 1" dedikleri Canoku, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine 6 ay önce ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi. Bilinci kapalı şekilde yoğun bakıma alınan işadamı 5 ameliyat geçirdi. Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Metin Çakmakçı ve Dr. Ayhan Erdemir'in ameliyatını gerçekleştirdiği Canoku, aynı zamanda Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman'ın, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı ve Yoğun Bakım ekibinin de müdahaleleriyle sonunda sağlığına kavuştu.

'ÖLECEK' DİYENLER ZİYARETE GELDİ
Artık Türkiye'ye rutin kontrollere gidip gelen Canoku "Ülkeme döndüğümde Arnavutluk'ta benim için "ölecek" diyen doktorlar evimde beni ziyaret ettiler. Yaşadığıma inanamadılar. "Nasıl olur?" dediler. Kimse yaşadığıma inanmıyor. Bu süreçte eşim ve ailemden de büyük destek gördüm. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Hayata döndüğüm için çok mutluyum. Hayatımı borçlu olduğum tüm doktorlarıma nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum" diyerek yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

'BURADAN YÜRÜYEREK ÇIKACAKSIN' DEMİŞTİK
Prof. Dr. Metin Çakmakçı (Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı): Hastamızın böbrek fonksiyonları düzene kondu, solunum sıkıntısını gidermek için akciğerler desteklendi, bağırsak içindeki bakteriler kana karıştığı için mücadele edildi. Bir çeşit savaş başlatıldı aslında. Hastamızın karın duvarındaki dokular canlılığını kaybetmişti. bu kısımlara da işlemler yaptık ve zamanla dokular kendini toparladı. Bağırsakları onardık. Hastanın vücut direnci ve bağışıklık sistemi zayıf olduğu için riskli uygulamalardı. Sonuç olumlu oldu. Çok mutluyuz.
Op. Dr. Ayhan Erdemir (Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı): Hastamız bize geldiğinde ona "Buradan yürüyerek çıkacaksın" demiştik. Gerçekten de öyle oldu. Şu an durumu çok iyi. Çok mutluyuz.
BİZE ULAŞIN