Önce kelepçe, sonra tahliye

Aralarında eski milli futbolcu Tanju Çolak’ın da bulunduğu 9 kişi, “örgüt üyesi” suçlamasıyla savcılığa sevk edildi. Çolak, yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Önce kelepçe, sonra tahliye
Ankara'da organize suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında Tanju Çolak'ın da bulunduğu 9 kişi savcılığa sevk edildi. 9 şüpheliden 3'ü tutuklanırken, aralarında eski milli futbolcu Tanju Çolak'ın da olduğu 6 kişi serbest bırakıldı. Şüphelilerin, iş adamlarının da bulunduğu bazı kişilere yönelik "nitelikli dolandırıcılık" suçlarını işledikleri iddia edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Mevlüt Mutlu'nun yürüttüğü soruşturmada İsmail Altınok'un liderliğini yaptığı suç örgütü takibe alındı. Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince 3 aydır izlendiği belirtilen suç örgütünün izi adım adım sürüldü.

ÖRGÜTÜN İSTANBUL AYAĞI
Bağlantıları mercek altına alan polis, Altınok ile birlikte hareket eden Levent Çiçek ismine de ulaştı. Altınok ve Çiçek üzerinden soruşturmayı derinleştiren polis, örgütün bir ayağının da İstanbul'da ikâmet eden eski futbolcu Tanju Çolak'a uzandığını tespit etti. Ankara ve İstanbul'da düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 9 şüpheli emniyette sorgulandıktan sonra savcılığa sevk edildi. Savcı Mutlu tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden 3'üne Adli Kontrol talep edildi. Çolak'ın da aralarında yer aldığı 6 şüpheli ise "Suç Örgütüne Üye Olmak, Nitelikli dolandırıcılık" suçlamasıyla tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Hâkimliğe sevk edildi. Şüpheliler, emniyet ve savcılık sorgularında yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Adliyeye sevk edilen 9 şüpheliden 3'ü tutuklanırken, aralarında Tanju Çolak'ın da bulunduğu 6 kişi yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tanju Çolak'ın hakimlik sorgusunda çete ile bağlantısını reddettiği öğrenildi. Çolak'ın ifadesinde "Ben bahsi geçen olayda mağdurum. Erman ile 2013 yılında TBMM'ye gidip geldiğim için tanımıştım. Kendisine güvendim. Ben kendisine inşaat işlerimi yaptırıyorum. Benim İsmail ile hiçbir maddi ve manevi bir ticari ilişkim olmamıştır. Ben kimseden yardım istemedim" dediği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN