Kargodaki gelinlik 8 kişiyi zehirledi

Muğla’da bir mağazaya kargoyla gönderilen gelinlikle temas eden 8 personel fenalaştı. Kimyasal maddeden etkilenen mağaza çalışanları, özel kıyafetler giyen ekiplerce hastaneye kaldırıldı

Kargodaki gelinlik 8 kişiyi zehirledi
Muğla'nın Menteşe ilçesindeki bir gelinlik mağazasının çalışanları, kargo ile gönderilen kutuyu açtı. Kutudan gelinlik çıktı. Ancak bir süre sonra mağazanın 8 çalışanının boğazlarında yanma, gözlerinde yaşarma ve kaşıntı başladı. Bunun üzerine çalışanlar, 112 Acil Servis'i arayarak yardım istedi. Olay yerine giden 112 ekipleri, "Kimyasal madde zehirlenmesi" riski olduğunu bildirince, mağazaya bu kez de bir AFAD ekibi gönderildi. Kargodan çıkan gelinlikte ve mağazada ölçüm yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ekibi (AFAD) seviyenin kritik olduğunu fark etti. Bunun üzerine kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) eğitimi almış UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) çağrıldı. Kimyasal maddeden etkilenen mağaza çalışanları, özel kıyafetler giyen UMKE ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Kargodan çıkan gelinliğe de el konularak incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı'nın İzmir'deki laboratuvarında gönderildi.

ÖLÜME KADAR GÖTÜREBİLİYOR
Yapılan araştırmada İzmir'deki bir firmadan Bodrum'daki bir doktora gönderilen 1 litre kadar formaldehit isimli kimyasal maddenin kabının kargo aracında kırıldığı, içindeki kimyasal maddenin de gelinliğe döküldüğü belirlendi. Tıbbi örneklerin bozulmasını önleyen formaldehitin solunması halinde akciğerlerde ödeme neden olduğu ve ölüme kadar götürebildiği öğrenildi. Muğla Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, "Hastanemize getirilen çalışanlarda deride kızarıklık, boğazda yanma gibi belirtiler vardı. Kontrollerin ardından taburcu ettik. Sağlık durumları iyi" dedi.
BİZE ULAŞIN