3T’ye dikkat!

Bayramda sıcakların mevsim normallerinin üstünde seyredeceğini hatırlatan uzmanlar uyardı: “Trafik, tatlı ve termometreye dikkat”

3T’ye dikkat!
Ramazan Bayramı yarın... Türkiye bayramı güneşli bir havada geçirecek. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyredecek. Yarından itibaren oruç sonrası beslenme düzeni de değişecek. Uzmanlar "Trafiğe, tatlıya ve termometreye dikkat" diyor. Bayram tatilinde yüksek sıcalık dereceleri görülecek. Meteoroloji'ye göre; sıcaklıklar bayram tatilinde artarak yurt genelinde mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyredecek. Termometreler İstanbul ve Ankara'da 33, İzmir ve Antalya'da 40, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da 42 dereceyi gösterecek. Yurt genelinde yağış yok.

20 NOKTADA ÖZEL ÖNLEM
Bayram nedeniyle kara, hava ve deniz trafiği yoğunlaştı. Toplu ulaşım firmaları, ek seferler koydu. İçişleri Bakanlığı da 81 il valiliğine trafik genelgesi gönderdi. Bayram boyunca trafiğin yoğun olduğu güzergâhlar helikopter, drone ve İHA'larla takip edilecek. Her 10-20 kilometre arasında bir resmi ekip görev yapacak. Tuzak ya da gizli radar olmayacak. Hızdan kaynaklanan kazaların yoğun olduğu 20 noktada özel önlem alınacak. Özel taşıtlar ve otobüslerde ön ve arka koltukta kemer denetimi yapılacak. Bayramda oruç sonrası beslenme düzeninin aniden bozulmaması gerekiyor. Diyetisyen Canan Aksoy, "İki dilim baklava ya da iki adet şekerpare tüketen, yarım litre suç içmeli" dedi. Gökçen Efe Aydın, tatlı tüketimine dikkat etmeyenlerin kan şekerinde ani dalgalanmalarla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi. Esra Murtezaoğlu ise "Sık ve az az tüketin. Mideniz yavaş yavaş kendine gelecek" diye konuştu. Uzmanlar, günde 2-2.5 litre su içmeyi ve 30-45 dakika yürümeyi önerdi. Rıdvan ENÜŞTEKİN / SABAH
BİZE ULAŞIN