Cemaat camilere sığmadı

Edirne’den Ağrı’ya Trabzon’dan Siirt’e kadar yurdun dört bir yanında camiler bayram namazında dolup taştı. Namaz sonrası avluda bayramlaşan vatandaşlarsa birlik beraberlik mesajı verdi

Cemaat camilere sığmadı
Ramazan Bayramı nedeniyle camiler dün sabah doldu taştı. İstanbul'da Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Fatih, Edirne'de Selimiye, Bursa'da Ulucami, Konya'da Mevlana Meydanı, Trabzon'da Ayasofya camileri, binlerce Müslüman'ı ağırladı. Bayram sabahı yurt genelinde tüm camilere akın eden Müslümanlar namaz sonrası bayramlaştı.
İstanbul: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geleneksel hale getirdiği "Bayram namazında Sultanahmet'te buluşuyoruz" daveti kapsamında çok sayıda Müslüman seccadesini alarak Sultanahmet Camisi'ne geldi. Namaz kılmak için gelenlere cami avlusu yetmedi. Cemaatin bir bölümü, namazı caminin bahçesinde kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez bayram hutbesinde, "Bugün, aynı dinin, aynı inancın neşesinde yüreklerimizi birleştireceğimiz, kardeşliğimizi güçlendireceğimiz, kırgınlıklarımızı onaracağımız gündür" dedi. Görmez, hutbede okuduğu dua sonrası İstanbullularla bayramlaştı.

TRAFİK KİLİTLENDİ
Edirne: UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alan Mimar Sinan'ın "Ustalık eseri" tarihi Selimiye Camisi, bayram namazı nedeniyle, kent merkezi ile çevre il ve ilçelerden gelen birlerce kişinin akınına uğradı. Son dakikalarda gelenler, içeride yer kalmayınca, bayram namazını avluda kıldı. Namazın ardından vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı.
Bursa: Bayram namazını Ulucami'de kılmak isteyenler, adeta akın etti. Yoğunluk nedeniyle trafik sıkışırken, Emirsultan, Yıldırım, Hüdavendigar ve Mihraplı, Raca gibi büyük camiler de doldu taştı.
Konya: Her yıl olduğu gibi bu yıl da bayram namazı Mevlana Meydanı'nda kılındı. Meydanı dolduran binlerce Konyalı'ya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de eşlik etti.

BAŞKENT KOCATEPE'YE KOŞTU
Ankara: 7'den 70'e birçok vatandaş camilere akın ederken, Kocatepe Camisi her bayramda olduğu gibi bu yıl da doldu taştı. Ankara'da yaşayan Yemen, Libya, Gana, Nijerya gibi Müslüman ülkelerin vatandaşları da bayram namazını burada kıldı. Bayram namazının ve hutbe okunmasının ardından cami avlusunda bayramlaşma şöleni yaşandı
İzmir: Vatandaşlar camilere akın etti. Bazı camilerde yer kalmayınca, geç kalanlar namazı dışarıda kıldı.

İLK CAMİDE NAMAZ
Trabzon: Vatandaşlar sabahın erken saatlerinde camileri doldurdu. Tarihi Ayasofya Camisi ise büyük ilgi gördü. Vatandaşlar, namazın ardından cami bahçesinde birbirleri ile bayramlaştı.
Hatay: Vatandaşlar özellikle Anadolu'nun ilk camisi olarak bilinen Habib-i Neccar Camisi'ne akın etti.
Mersin: Kentin en büyük camisi olan Muğdat Camisi, 7'den 70'e vatandaşlarla doldu.

GELENEĞİ YAŞATTILAR
Bilecik: Pazaryeri ilçesinde, dini bayramlarda asırlardır süren geleneği yaşatan cemaat, camilerden çıktıktan sonra topluca mezarlık ziyaretinde bulundu.

Metin ARABACI-Murat ŞENGÜL-Murat SAVAŞ-Tuna ÇAM-Özgür ÖZDEMİR-Ali ALTUNDAŞ/SABAH
BİZE ULAŞIN