Atalay Filiz’in akıl sağlığı yerindeymiş

Tasarlayarak ve kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan seri katil Atalay Filiz’in suç tarihinde akıl sağlığının yerinde olduğu rapor edildi

Atalay Filiz’in akıl sağlığı yerindeymiş
Seri cinayet zanlısı Atalay Filiz'in, Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü dönemde ceza sorumluluğunu etkileyecek bir akıl hastalığı olmadığı kaydedildi. Mahkeme Filiz'in ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada savcıdan son mütalaasını hazırlamasını istedi.
Tuzla'da 2 çocuk annesi tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü iddia edilen Atalay Filiz'in, 16 Eylül 2013'te o dönem tümgeneral olan Hasan Hüseyin Demirarslan'ın TÜBİTAK'ta çalışan oğlu Göktuğ Demirarslan ve onu ziyarete gelen kız arkadaşı Elena Radchikova'nın öldürülmesi olayına karıştığı da belirlenmişti.
Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Filiz ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada, Fatma Kayıkçı'nın yakınları da hazır bulundu. Duruşmada savunma yapıp yapmayacağı sorulan Filiz, "Ben daha önce sulh ceza hakimliğinde ve savcılıkta yaptığım savunmalarımı tekrar etmek istiyorum" dedi. Bunun üzerine Filiz'in savcılıkta verdiği ayrıntılı ifadesi okundu.
Mahkeme Başkanı Hüseyin Öztürk, Filiz'in "resmi belgede sahtecilik" suçundan Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava kapsamında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden rapor alındığını belirtti. Öztürk, söz konusu raporda, Filiz'in atılı suçu işlediği esnada ceza sorumluluğunu etkileyecek bir akıl hastalığı ya da zayıflığının saptanmadığı, işlediği öne sürülen fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabildiği ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin tam olduğu, işlediği öne sürülen suça yönelik cezai sorumluluğunun tam olduğu yönünde görüş bildirildiğini kaydetti.
Mahkeme heyeti, kovuşturmanın genişletilmesi talepleri yoksa, dava dosyasının, esas hakkındaki mütaalasının hazırlaması için Cumhuriyet Savcısına verilmesine karar verdi. Atalay Filiz'in tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, duruşmayı erteledi.
BİZE ULAŞIN