“Beykoz’un Mozart'ı” artık üniversiteli

Ünlü besteci Mozart’la aynı müzik kulağına sahip olan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar özel yetenek sınavını kazanarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdi

“Beykoz’un Mozart'ı” artık üniversiteli
Beykoz'da yaşayan ve dünyaca ünlü besteci Mozart'la aynı müzik kulağına sahip olan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na kabul edildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç da Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Otizmli Yunus evladımızın İstanbul Üniversitesi Konservatuvarı'nda yapılan değerlendirme neticesinde üstün yetenekli olduğunun tespit edildiğini öğrendim. Kendisini tebrik ediyorum" dedi. Anadolu Ajansı, "Beykoz'un Mozart'ı otizmli Yunus'un konservatuvar hayali" başlığıyla yayımladığı haberde, dünyaca ünlü sanatçı Mozart ile aynı müzik kulağına sahip olan ve konservatuvarda eğitim alabilmenin hayallerini kuran otizmli Yunus Yazar'ın durumunu gündeme taşımıştı. Tek katlı bir gecekonduda yaşayan ve günde 7 saatini bir hayırsever tarafından hediye edilen piyanosunun başında geçiren Yunus, Güzel Sanatlar Lisesi'nden mezun olmuştu.

HAYALLERİ GERÇEK OLDU
YÖK Başkanı Saraç'ın talimatıyla Yunus'un durumu incelemeye alınmış, genç yeteneğin İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarlarındaki yetenek sınavlarına başvurabilmesine karar verilmişti. Bu gelişmelerin ardından dün yetenek sınavına giren Yunus, başarılı olarak üniversiteye kabul edildi. Özel yetenekli öğrenciler kontenjanından sınava giren Yunus, sınavda jüri üyelerine Mozart, Beethoven, Chopin gibi sanatçılarda görülen, herhangi bir sesi referansa gerek olmadan doğrudan notaya dökebilme olarak adlandırılan üstün müzik yeteneği "absolut kulağa" sahip olduğunu gösteren yeteneklerini de sergiledi.
BİZE ULAŞIN