Beyzbol sopalı zabıtalara dava

Eminönü’nde seyyar satıcıları sopalarla kovalayan sivil giyimli zabıta ekipleri hakkında soruşturma açıldı. Dayak yediğini ileri süren satıcı, SABAH’ın haberini delil olarak gösterdi

Beyzbol sopalı zabıtalara dava
İstanbul'un turizm merkezlerinden biri olan Eminönü'nde geçtiğimiz yıllarda hemen her gün zabıta timleri ile seyyar satıcılar arasında kovalamaca yaşanıyordu. Sivil giyimli zabıta ekipleri, aniden bir beyzbol sopası çantasından çıkardıkları sopalarla seyyar satıcıları iddiaya göre darp ediyordu. Davaya konu o olaylardan biri geçtiğimiz yıl yaşandı. Olay, Eminönü'ndeki Yeni Cami yanındaki meydanda yaşandı. Cami çevresinde su satan seyyar satıcılar bir anda ara sokaklara doğru kaçışmaya başladı. Çevredeki herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken, seyyar satıcıların peşlerinde bir grup zabıta göründü. Sivil kıyafetli zabıtalar bir anda beyzbol sopası çantasından çıkardıkları 5-6 adet sopayla yakaladıkları seyyar satıcıları dövmeye başladı. Satıcılardan Serkan Özbey, aldığı sopa darbesi sonrası yere yığıldı.

ADLİ TIP RAPORUNU SUNDU
Ertesi gün SABAH'ta Özbey'in, zabıtalardan yediği dayak haber yapıldı. Haberle birlikte savcılığa başvuran Özbey'in şikayeti sonrası olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Seyyar satıcıyı darp ettiği belirtilen zabıta Hasan B. ve Veysel B. tespit edildi. Serkan Özbey'e yapılan teşhisin ardınan kendisini darp ettiğini ileri sürdüğü iki zabıtanın ifadesine başvuruldu. Zabıtalar, kaçak satış yapan seyyar satıcıların çokça bulunduğu bölgelerde görev yaptıklarını anlatarak, sopalarla darp ettiklerini yalanladı. Adli Tıp Kurumu'nun Özbey'e verdiği raporda vücudunda kemik kırığı oluşacak şekilde ağır derecede darp edildiği belirtildi.

İKİ ZABITAYA 6'ŞAR YIL HAPİS
Soruşturma kapsamında, SABAH'ın haberi dosyaya delil olarak sunuldu. Çünkü söz konusu haberde, seyyar satıcıların darp edildiği görsel olarak delillendirilmişti. Savcılık yürütülen soruşturma sonunda, Serkan Özbey'i görevlerinin verdiği yetki sınırını aşarak darp eden iki zabıta hakkında dava açıldı. İki zabıta hakkında 6'şar yıla kadar hapis cezası isteniyor. Dava, ilerleyen günlerde Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

BİZE ULAŞIN