‘Benim çocuğum yapmaz’ demeyin, kontrol edin

‘Benim çocuğum yapmaz’ demeyin, kontrol edin
Bonzai başta olmak üzere sentetik maddeler ve uyuşturucular taptaze hayatları çalmaya devam ederken madde bağımlılığıyla ilgili mücadele konusunda Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, SABAH'a özel açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mücahit Öztürk'ün uyuşturucu madde kullanımını, ailelerin rolünü ve bağımlılıkla mücadeleye ilişkin düşüncelerini şu şekilde paylaştı:
Bu maddeler bağımlı olmadan daha ilk kullanımlarda yüksek doz nedeniyle öldürebilir. Gençler meraktan dolayı başlıyor ve bunun sonunda bir ölüm olduğunun farkında değiller.
Burada en önemli görev ailelere düşüyor. Çünkü çocuğunu takip edebilen ailelerde bağımlı olma riski daha az. Ailelerin bu konuda bilinçlenmesi çok önemli. Çocukların nerelerde, ne kadar zaman geçirdiği ve nasıl insanlarla görüştüğü risk oranını etkiliyor. Aileler bu konuda da çok dikkatli davranmalı. Hiçkimsenin çocuğu bu riskten uzak değil. 'Benim çocuğum yapmaz' düşüncesi yanlış. Çocukların sosyal çevresini kontrol etmeli, onların kimlerin olduğunu bilmeliyiz. 'Bu, çocukların mahremi, bakılmaz' diye bir şey yok. Ergenlik bitene kadar çocukların telefonları, çantaları, çekmeceleri kontrol edilebilir. Aileler erken dönemden itibaren çocuklarına sağlıklı yaşamı anlatmalı ve doğru rol modeller olmalıdır.
Ailede şüphe oluşunca ne yapılmalı? 'Bu işi birlikte çözeceğiz' mesajı verilmeli. Ancak bu yaklaşımla hızlı yanıtlar alınabilir.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK
'Ailelerin doğru danışmanlıklar alması önemli' diyen Prof. Dr. Öztürk Yeşilay'ın kurduğu danışmanlık merkezlerindeki uzmanlardan ücretsiz hizmet alınabileceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN