Şehit çocuklarına makam arabası

Şehit çocuklarına makam arabası

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, şehit Ast. Ö. Burak Öğüt’ün çocuklarının, Tokat Valisi Ömer Toraman da şehit Uzm. Çvş. Musa Bayrak’ın oğlunun sünneti için makam araçlarını tahsis etti

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 3 yıl önce düşen helikopterde şehit olan Astsubay Ömer Burak Öğüt'ün sünnet olan çocukları için makam aracını tahsis etti. Daha önce makam aracını Hakkari'de şehit olan üsteğmen Serkan Çakal'ın oğlu Metehan'a sünnet aracı olarak tahsis eden Bakan Işık yine anlamlı bir jest yaptı. Bundan 3 yıl önce Konya'daki eğitim faaliyetine katılmak için İzmit'ten havalanan helikopter Kartepe'nin Karaağaçlık bölgesine düşmüş ve 4 asker şehit olmuştu. Şehitlerden Astsubay Üstçavuş Ömer Burak Öğüt'ün oğulları 6 yaşındaki Bora ve 4 yaşındaki Berk için sünnet merasimi yapıldı. Düğün konvoyu ile önce Sultan Baba Türbesi'ne gidildi. Edanur Öğüt oğulları ile birlikte dua etti. Aile daha sonra türbeden ayrılarak Gölcük'te tur atıp, evlerine gitti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş çocukları evin bulunduğu sokakta karşıladı. Şehidin eşi Edanur Öğüt, "Eşim ilk şehit olduğu zaman bu acıya dayanamayacağımı düşünüyordum. Gerçekten çok zor. Eşim şehit olduğunda sanki ayaklarım da gitti. Çocuklarım koltuk değneklerim oldu. Beni hayatta tuttular. Şimdi bu mutlu günümüzde yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZ
Tokat Valisi Ömer Toraman, Ağrı'da iki yıl önce şehit olan Musa Bayrak'ın sünnet oğlan oğlu 7 yaşındaki Berkay için makam aracını tahsis etti. Makam aracı süslendi ve şehidin ailesinin yaşadığı Topçubağı Mahallesi Yurt Sokak'taki evine gönderildi. Makam aracına binen şehidin oğlu Berkay Bayrak "Büyüyünce jandarma olmak istiyorum. Bugün çok güzel. Hep böyle olsa keşke." dedi. Berkay Bayrak, makam aracıyla şehir turu attı. Vali Toraman mutlu gününde şehit oğlunu yalnız bırakmadıklarını ifade ederek, " Allah ona uzun, sağlıklı ömür versin. Şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz milletimizin bize emaneti. Bizim en değerli varlıklarımız. Onlar için yapamayacağımız şey yok. Berkay da bizim yavrumuz." dedi. Şehidin eşi Ferda Bayrak, Vali Toraman'a teşekkür ederek "Buruk da olsa mutluluk yaşıyoruz. Keşke eşim de bu günü görebilseydi" dedi. Sünnet töreninde mevlüt okundu, konuklara yemek ikramında bulunuldu.

Abbas ÇAKAR - Mihriban KOÇAKER / SABAH
BİZE ULAŞIN