Cami cinayetinde terör şüphesi

Pendik Esenyalı’daki Hacı Ahmet Soybaşı Camii’nde namaz kılan iki cemaate yönelik bıçaklı saldırı olayında savcılık terör örgütü şüphesi üzerine soruşturma başlattı. Bir cemaatin ölümüne, iki kişinin ise yaralanmasına neden olan saldırıyı gerçekleştiren Ömer B. ile olay sonrası ‘Türkiye Halk Savaşı’ isimli sosyal medya hesabından “Pendik’te öğlen saatlerinde camiye güçlerimiz eylem düzenlemiştir. 3 kişi uyarı amaçlı bıçaklanmıştır. İnlerinize gireceğiz bekleyin” mesajın ilişkisi araştırılıyor.

Cami cinayetinde terör şüphesi

Pendik Esenyalı'daki Hacı Ahmet Soybaşı Camii'nde 25 Haziran'da öğlen namazı esnasında camiye 'Faşistlere ölüm' sloganıyla giren Ömer B., 3 kişiyi bıçaklayarak kaçmıştı. Bıçaklanan vatandaşlardan Hüseyin Aydın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken diğer iki kişi tedavi altına alınmıştı. Saldırı sonrası kıskıvrak yakalanan Ömer B.'nin psikolojik sorunları olduğu ileri sürülmüş, saldırgan işlemleri ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

ÖRGÜTTEN SALDIRI MESAJI

Bu olaylar ardından 'Türkiye Halk Savaşı' adı altında kurulan bir örgüt olay günü sosyal medya hesabından "Pendik'te öğlen saatlerinde camiye güçlerimiz eylem düzenlemiştir. 3 kişi uyarı amaçlı bıçaklanmıştır. İnlerinize gireceğiz bekleyin" mesajını paylaştı. Saldırganın söz konusu mesajı paylaşan örgüt ve mesajla bağlantısı araştırılırken mesajın atıldığı hesabın kısa süre sonra kapatılması da dikkat çekti.

'FAŞİZİM BİZLERİ YILDIRAMAZ'

Saldırıdahayatını kaybeden Hüseyin Aydın'ın yakınları Ömer B.'yi ve ailesini tanıdıklarını, saldırganın WhatsApp'ında 'Faşizm bizleri yıldıramaz' yazdığını, terör örgütüyle bir bağlantısı olabileceğini belirtti. Aile, Ömer B.'nin örgütle bağlantısının derinlemesine araştırılmasını talep etti. Ayrıca görgü tanıkları saldırı esnasında Ömer B. yalnız olmadığını, 2-3 kişi ile birlikte camiye geldiğini ileri sürdü.

"İÇERİ HIZLICA BİRİLERİ GİRDİ"

Hüseyin Aydın ile birlikte o gün camide olan eniştesi Nurettin Gümüş şunları anlattı: "Biz namazdayken içeri hızlı hızlı birileri girdi ve birkaç tanesi sol tarafa, bir tanesi de benim yanıma geldi. Normal olmayan bir şekilde namaz kılmaya başladılar. İki kere secdeye eğilip kalktılar. Sonra cemaate uymaya çalıştılar. Adam namaz kılmayı bilmiyordu. Tam biz secdedeyken 'Faşistlere ölüm' gibi sloganlar atılmaya başlandı ve selam vererek namazdan çıkıp sesin geldiği yöne baktım. Bıçaklananlardan birisini gördüm. Telaşla dışarı çıkmaya çalışıyordu. Ambulans ve polis çağırın diye sesleniyordu. O kişiye yardım etmek için avluya gittim. Bu arada içeriden çıkanlardan birisi yanıma gelerek yakınım Hüseyin Aydın'ın bıçaklandığını söyledi. Hemen oraya gittim. Ambulans geldi, Hüseyin Aydın ertesi güne kadar iyiydi. Sonrasında kalbi durdu ve hayatını kaybetti." Savcılık, soruşturma çerçevesinde olayın terör bağlantısını araştırıyor.

BİZE ULAŞIN