Elveda Harun

Elveda Harun

62 yaşında hayata veda eden sanatçı Harun Kolçak, İstanbul’da Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Gemlik’te toprağa verildi

  • Yaşam
  • Cumartesi 22.07.2017
İstanbul'da prostat kanseri tedavisi gördüğü hastanede önceki gece 62 yaşında hayatını kaybeden Harun Kolçak için dün Teşvikiye Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Yeşilçam'ın ünlü aktörlerinden Eşref Kolçak'ın oğlu olan Harun Kolçak'ın cenazesine; Ediz Hun, Ayşegül Aldinç, Mustafa Ceceli, Nadide Sultan, Nuri Alço, Doğukan Manço, Fuat Güner, Zafer Algöz, Reyhan Karaca ve Deniz Arcak gibi sanat camiasından isimler ile sevenleri katıldı. Kolçak'la hastalığı döneminde yakından ilgilenen 26 yıllık dostu Sibel Benekli ve yakın arkadaşları, üzerlerine giydikleri Kolçak'ın fotoğrafı bulunan siyah tişörtlerle şarkıcıya olan sevgilerini gösterdi. Sanatçının kuzenleri Iraz Hantal, Burak Tegül ve Kerem Seyhan taziyeleri kabul etti.
Harun Kolçak'ın babası Eşref Kolçak'ın da çok zor anlar yaşadığını anlatan Ediz Hun, evlat acısının çok büyük bir acı olduğuna dikkati çekti. Hun, "Eşref Kolçak gelemedi, 90 yaşında. Allah sabır versin. Cenazeyi Gemlik'te karşılayacak" dedi.
Müzisyen Mustafa Ceceli, 11 yıl önce Kolçak'la ilk müzik çalışmalarını yaptıklarını aktardı. Kolçak'ın daha önceleri Sezen Aksu'ya bas gitar çaldığını hatırlatan Ceceli, "Çok iyi bir müzisyendi. 2006'daki o albümde yaklaşık 2 ay kadar stüdyoda çalıştık ve kendisinden bir müzisyen olarak çok şey öğrendim. Hayata bakışı çok pozitifti. Pozitif bir hayatı vardı, insanları çok seviyordu, yaşamı seviyordu ve yaşama değer veriyordu" değerlendirmesinde bulundu.
Ayşegül Aldinç ise "Son görüşmemizde veda gibi bir mesaj atmıştı. Son albümü olan Çeyrek Asır'ın tutmasından dolayı dünyadan mutlu ayrıldı. Çok acı çekiyordu gün geçtikçe irtifa kaybediyordu. Hasta olmasına rağmen hayatı dolu dolu yaşamasına rağmen hayatını kaybetmesine şaşırdım. Çok iyi besteciydi. Müzik dünyası için çok büyük bir kayıp" şeklinde konuştu.
Harun Kolçak'ın cenazesi, İstanbul'daki törenin ardından Bursa'nın Gemlik ilçesine getirildi. Cenazeyi, Gemlik'te yaşayan sinema sanatçısı babası Eşref Kolçak karşıladı. Bir süre dinlenen Eşref Kolçak, Asım Kocabıyık Camisi'nde kılınan cenaze namazına katıldı. Harun Kolçak'ın cenazesi, daha sonra Gemlik İlçe Mezarlığı'na götürülerek, 14 Ocak 2010'da yaşamını yitiren annesi Özcan Kolçak'ın mezarının üzerine defnedildi.


Eşref Kolçak oğlunun tabutuna omuz verdi.

Mustafa KAYA-Adem ADIGÜZEL-Hakan UÇ-Tuna ÇAM
BİZE ULAŞIN