En büyüğü 5’lik 160 artçı sarsıntı

En büyüğü 5’lik 160 artçı sarsıntı
Muğla Gökova Körfezi'nde dün meydana gelen depremle ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi'nde bir toplantı düzenlendi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsi Müdürü Haluk Özener, son verilere göre depremin büyüklüğünün 6.6 olduğunu açıkladı.
Depremde 30-40 santimlik düşey hareket sonucu tsunami yaşandığını belirten Özener "10 santim, bizim deniz seviyesi ölçen istasyonumuzun olduğu yerdi, bu da limanın içinde. Güney kıyılarda çok daha yüksek seviyelerde su baskınları gözlendi. Yaklaşık 30 santim yüksekliğinde kıyıdan içeriye giren bir dalga görüldü. 10 metreden 100 metreye kadar su içeriye doğru sokuldu. En büyüğü 4.8 olan 160 civarı artçı sarsıntı kaydettik" bilgisini paylaştı. Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Ali Pınar ise "Bu depremin sismik boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz" dedi.
Öte yandan dün akşam saatlerinde de Muğla açıklarında 20.09'da 5 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı daha meydana geldi. Elif ŞAHİN-Enes ARİFOĞLU-Buse UZUN
BİZE ULAŞIN