Feribotla Türkiye’ye

Feribotla Türkiye’ye

  • Yaşam
  • Cumartesi 22.07.2017
Ege'de dün gece meydana gelen deprem nedeniyle Kos'ta mahsur kalan 400 Türk vatandaşı, adaya gönderilen feribotla dün öğleden sonra Bodrum'a getirildi.

'DENİZ TAŞTI YER YARILDI'
Feribottan indirilen yaralılar ambulanslarla Bodrum'daki hastanelere kaldırıldı. Feribottaki Türklerden Hale Özveren, "Denizin taştığını, yerin yarıldığını gördük" diyerek o anları anlattı.

UÇAKLARDA YER KALMADI
Öte yandan Bodrum'da yaşanan deprem sonrası bölgeden ayrılmak isteyen tatilciler havaalanında yoğunluğa neden oldu. Bodrum ve Dalaman Havalimanı'ndan İstanbul ve Ankara'ya yapılan uçak seferlerinde yer kalmadı. Business sınıfında ise tek yöne bilet fiyatları 600 liraya kadar çıktı.

TÜRKİYE BU SINAVI VERDİ

Prof. Ahmet Ercan: Deprem yaklaşık 3-4 atom bombası gücündeydi. İlk kez deniz sularında bir tsunami gördük. Bunun yüksekliği 1 metreye kadar varabildi. Bundan daha büyüğü artık gelemez. Bodrum'un zemini kayadan oluşmaktadır. Bu nedenle depremin yıkım gücü '5' olmuştur. Eğer aynı deprem Doğu Anadolu'da olsaydı, yıkım gücü 8-9 olurdu. Türkiye'de yapı niteliği arttı. Türkiye büyük bir sınavdan olumlu olarak geçmiştir. Yazlıkçılar rahat rahat denize girebilirler.

MARMARA'DA TSUNAMİ RİSKİ AZ

Prof. Süha Özden: Her zaman tsunami olur demek mümkün değil ancak bu tür deprem olan faylarda tsunami olasılığı her zaman vardır. Bu gibi durumlarda yükseğe çıkmanın faydası var. Marmara'da tsunami riski daha düşük bu bölgeye göre. Sevindirici olan şu ki küçük bir tsunamiyle karşı karşıyayız.

SONUÇ UMUT VERİCİ

Prof. Şükrü Ersoy: Bu beklediğimiz bir depremdi. Can kaybı olmaması sevindirici. Şu ana kadar 5.5 büyüklüğündeki bir depremde bile çok büyük hasarlar olabilmekteydi. Ama şu an 6.6'lık bir depremde Türkiye'de bile can kaybı yok. Deprem büyük ama sonuç umut verici. Artçı depremler 1 ay sürecek ama hasar vermez. Bu deprem beklenen Marmara depremini etkilemez.
BİZE ULAŞIN