Kara Ada tsunamiye dalgakıran etkisi yaptı

Kara Ada tsunamiye dalgakıran etkisi yaptı

Gökova Körfezi’nde meydana gelen deprem sonrası, biri 5.0 büyüklüğünde 500 kadar artçı sarsıntı yaşandı. Bodrumlular dışarıda sabahladı. Tsunami dalgalarının ilçe merkezine ulaşmasını ise ilçeye 3 mil mesafedeki Kara Ada önledi

Muğla'da önceki gün meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından, en büyüğü 5.0 olan 500'e yakın artçı deprem meydana geldi. Bodrum'a gelen CHP Grup Başkanvekili Milletvekili Özgür Özel depremle ilgili konuştuğu sırada da 4.8 büyüklüğünde artçı bir deprem oldu.

DERİN YARIKLAR OLUŞTU
Bodrum ilçe merkezi ve mahallelerinde depremin ardından başlatılan hasar tespit çalışmaları sürüyor. Bodrum Kaymakamlığı ile belediye ekiplerinin hasar tespit çalışmalarına, kırsal bölgelerde jandarma ekipleri de destek veriyor. Hasar tespit çalışmaları esnasında kıyıya yakın bölgelerde ciddi yarıklara rastlandı.

BODRUM AÇIK HAVA OTELİ GİBİ
Şoku henüz atlatamayan Bodrumlular geceyi otomobillerinde ve sokaklarda, turistler ise otellerin şezlonglarında geçirdi. Bodrum sokakları adeta açık hava oteline dönüştü. 250-300 yıllık tarihi değirmenlerden ikisinin hasar gördüğü tepede geceyi geçiren birçok aile ve çift, Kara Ada manzarasıyla uyandı.

KARA ADA KALKAN OLDU
Bir kısım tatilciler ise dün akşam saatlerinden itibaren, yeniden restoran ve kafeleri doldurmaya başladı. TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de "Şu anda yabancı müşterilerimizden ülkelerine dönen yok" dedi.
Depremin ardından meydana gelen ve Gümbet Koyu'nda etkili olan tsunaminin Bodrum merkezi etkilememesinin nedeni de belli oldu. Bodrum'a 3 mil mesafedeki tarihi ılıcası ile ünlü Kara Ada'nın, Bodrum merkezi için dalgalara bariyer görevi yaptığı, bu nedenle merkezin tsunamiden etkilenmediği belirtildi.
Deprem sırasında Bodrum'da bulunan spor yorumcusu Erman Toroğlu da, "Benim de canım kıymetli ama ben buradayım. Bodrum'da hayata devam ediyorum. İstanbul'a ya da Ankara'ya gitsem deprem olmayacağının garantisi mi var?" yorumunu yaptı. Bu arada Çanakkale'nin Çan ilçesinde 01.12'de 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı çevre illerden de hissedildi.
BİZE ULAŞIN