Kos yavaş yavaş yaralarını sarıyor

Kos yavaş yavaş yaralarını sarıyor

Ege Denizi'ndeki 6.6 büyüklüğündeki depremin en fazla etkilediği Yunanistan'ın Kos adası yaralarını sarmaya çalışıyor. Devlet televizyonu ERT'ye açıklamada bulunan hükümet sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos, "Hayat normale dönüyor. Herşey kontrol altında" ifadelerini kullandı.
Hayati tehlikeyi atlatamayan ikisi yabancı 4 kişi Girit'e sevkedilerek yoğun bakıma alındı. 21 yaşındaki Norveçli turistin iki bacağı kesildi. Bir başka Norveçli turistin ise yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Biri Türk 3 yaralı ise Atina'daki hastanelere nakledildi. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı belirtiliyor. Yunan ve yabancılardan oluşan 5 yaralının tedavileri ise Kos adasında devam ediyor.
Depremin adada can kaybına ve ağır hasara yol açmasına en büyük etken olarak adanın barlar sokağında bulunan eski yapıların çökmesi gösteriliyor.

ONLAR DA SOKAKTA SABAHLADI
En çok zarar gören yer ise adanın ana limanı oldu. Büyük bir çatlak oluşan limandan gemi seferleri geçici olarak durduruldu.
Yunan Bayındırlık Bakanlığı, hasar gören tarihi Defterdar Camisi ile Roma döneminden kalan eserlerin onarımı için çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Denizcilik Bakanı Panagiottis Kuruplis ise, felaketin daha da büyümesini, 1999'dan sonra inşa edilen yapıların depreme dayanıklı olmasının engellediğini söyledi.
Kos adası sakinleri ise Bodrumlular gibi geceyi sokaklarda geçirdi. Ada sakinlerinden Pantelis Zagorianos, "Daha büyük bir deprem olmasından korkuyoruz. Çocuklarımız araçlarda, bizse dışarıda uyuyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN